Lehet, hogy tényleg valós a Nibiru legendája? Tudósok válaszoltak.
A Nibiru legenda és a Föld megsemmisülése
A legenda szerint a Nibiru a Naprendszer tizedik, más források szerint kilencedik bolygója, amely ha összeütközik a Földdel, véget vet az itteni élet eddig ismert formáinak.
Ebből a feltételezésből kiindulva számos előadás azzal foglalkozik, mi történhet még a Földön ezután.
A Nibiru egy feltételezett, a későbbi kutatások alapján nem létező bolygó a Naprendszerünkben, amelyet William Pickering és Percival Lowell matematikai számításai alapján valószínűsítettek.
Miután e tudósok megvizsgálták az Uránusz és a Neptunusz mozgását, az elméleti értékektől való eltérések miatt azt feltételezték, hogy egy eddig ismeretlen, jelentős tömegű bolygó is található a Naprendszerben.
A Naptól való feltételezett nagy távolsága miatt a bolygó Nap körüli keringési idejét több mint 3500 évre becsülték.
A bolygó korábban a NASA weboldalán is Archiválva 2015. március 19-i dátummal a Wayback Machine-ben megjelent mint újonnan felfedezett bolygó, akkor kapta a Planet-X (a tizedik bolygó) elnevezést.
A Nibiru bolygó legendáját Zecharia Sitchin (1920-2010) orosz származású, az Egyesült Államokban élt újságíró és őstörténet kutató írta meg a világ számos nyelvére lefordított A tizenkettedik bolygó című könyvében.
A könyvben a szerző kifejti, hogy a bolygó háromezer-hatszáz év alatt egy elnyújtott ellipszis alakú pályán kerüli meg a Naprendszerünk Napját oly módon, hogy a Naprendszerbe belépve a bolygók forgásirányával szemben halad.
Sitchin könyveiben többször is kitér a Nibiru bolygóval kapcsolatos fejtegetéseire, melyeknek forrásául a sumer kultúra régészeti leleteire, ékírásos pecséthengerekre, nyelvi és csillagászati utalásokra hivatkozik. Sitchin munkásságát a tudomány egybehangzóan áltudománynak tartja.
A Nibiru bolygó legendája élénken foglalkoztatja a világvége teóriák gyártóit, és így a feltételezett bolygó folyamatos találgatások és feltételezések tárgyává vált.
Mit mondanak a tudósok?
A tudósok szerint azonban a Nibiru ha létezik is, nem élnek rajta földönkívüliek és egy egyszerű “sima” kőzetbolygó lehet.
Egy ilyen rejtett bolygó azonban valóban létezhet a Naprendszerünkben, aminek a keringési ciklusa és pályája szintén közel azonos is lehet akár a már említett Nibiruval.
Mindezek ellenére nem valószínű, hogy ez egyfajta atasztrofális taálkozás lenne a Földre nézve.
Ha létezik a kilencedik bolygó és keresztezi a Föld pályáját, már rég meg kellett volna semmisülnie a bolygónknak – hívják fel rá a figyelmet.
Hajsza a kilencedik bolygó után
A csillagászok átvizsgálták azokat a lehetséges helyeket, ahol a megfoghatatlan, hipotetikus kilencedik bolygó rejtőzhet, ha
egyáltalán létezik, leszűkítve, hogy hol keressék.
Más csillagok körül keringő bolygók keresése viszonylag könnyű feladat, összehasonlítva a kilencedik bolygó, más néven X bolygó vadászatával.
Lényegében, amikor egy bolygó elhalad egy megfigyelt csillag előtt, fénycsökkenést látunk. Az elmúlt években több ezer exobolygót fedeztek fel
más csillagok körül ezzel a tranzitmódszerrel.
A mi szempontunkból csak a Vénusz és a Merkúr halad át a Nap előtt, így ez a módszer használhatatlanná válik a bolygók (és más objektumok)
megtalálására a saját Naprendszerünkben, és ez a kettő egyébként is szabad szemmel látható volt.
A Szaturnuszt, a Jupitert és a Marsot is közvetlen vizuális módszerrel találták meg.
Az Uránuszt hasonlóképpen találta meg 1781-ben William Herschel csillagász, miután észrevette, hogy egy fényes objektum elmozdult a
felmérésben szereplő többi csillaghoz képest, és közelebbről megvizsgálta.
Az ok, amiért az emberek egyáltalán keresnek egy titokzatos kilencedik bolygót, az az, hogy 2015-ben a Caltech két csillagásza bizonyítékot
mutatott be arról, hogy a Neptunusz pályáján túl hat objektum úgy van összezsúfolva, hogy azt sugallja, hogy valami nagy gravitációs vonzással
“terelte” őket.
A The Astronomical Journal folyóiratnak benyújtott új tanulmányban a csapat a Pan-STARRS1 felmérés adatait használta fel, hogy kiküszöbölje a
korábbi kutatások által azonosított potenciális helyek 78%-át, mint a hipotetikus bolygó keresésének helyeit.
Bár ez kiábrándítóan hangozhat – egy új bolygó megtalálása nagyszerű hír lenne mindenki számára, kivéve a legkeményebb Plútó-rajongókat -, ez
azt jelenti, hogy leszűkítették, hol keressék, ha van bolygó, amelyet meg kell találni.