Bevezethetik a zéró toleranciát a “közösségek” érdekében?!
A munkajogi szakértő szerint nincs olyan munkakör vagy ágazat, ahol biztosan kötelezhetné a munkáltató az alkalmazottat a Covid elleni védőoltásra, a biztonságos munkakörnyezetet azonban mindenkinek garantálni kell.
Emiatt pedig egyfajta kettősség léphet fel jogi és etikai téren is.
Egyrészt a már meglévő munkahelyen etikátlan lenne kötelezővé tenni az oltás felvételét, hiszen az eredeti munkaszerződésben sem volt benne.
Ugyanakkor a munkáltató akár hivatkozhatna a közösség védelmére is, legalábbis elviekben.
Több nagyvállalatnál oltják a dolgozókat, és egyre többször vetődik fel a kérdés, hogy a munkáltató mondhatja-e azt egy alkalmazottjának, hogy ha nincs védettségi igazolványa, nem dolgozhat.
Az Inforádió műsorában nemrég Gulyás Gergelyt faggatták, szerinte miután az oltás nem kötelező, érdekes munkajogi vita lenne egy ilyen munkáltatói elvárás kapcsán.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter nem hiszi, hogy az államnak ezt szabályozni kellene, de bizonyos ágazatokban szerinte jogos lehet egy ilyen döntés is, ha a munkáltató így tudja biztosítani a biztonságos munkavégzés körülményeit.
Ráadásul az még megint más kérdés, mennyire lesz ez az egész oltás téma egy állásinterjún mondjuk.
Ez esetben ugyanis eleve szabdabb keze van a munkáltatóknak.
Előfordulhat, hogy csak oltási igazolvánnyal vesznek fel valakit, ez pedig jogilag “rendben van”, mivel egy új munkaszerződés kezdete előtt a munkáltató nyíltan megfogalmazhatja az elvárásokat.
Megkövetelheti tehát az oltást a munkáltató?
Elméletileg nem zárja ki ezt jogszabály, de jelenleg nincs olyan munkakör, ágazat, munkakörnyezet, ahol perbiztosan kötelezhetné a munkáltató a munkavállalót az oltásra.
Ugyanakkor mint tudjuk, hazánkban elég csak annyit tennie a főnöknek, hogy ellehetetleníti az oltatlan munkavállalókat, vagy hazaküldi őket hogy akkor jöjjenek vissza, ha beoltatták magukat, a zsarolás minden módjával és módszerével.