Kína már akciótervet készít, hogyan mentené meg a világot.
Egy friss tanulmányban azt a hatalmas szökőárat vizsgálják, amely 66 millió éve, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida becsapódásával jött létre
– írja a Gizmodo.
A szeizmikus adatok között még ma is láthatóak a cunami okozta sérülések az egykori tenger fenekén. Gary Kinsland, a Louisianai Egyetem munkatársa és kollégái szerint a Chicxulub-esemény szökőára korábban nem látott megafodrokat alakított ki a fenéken.
A becslések alapján a becsapódó objektum nagyjából 10 kilométer széles volt, és 100 millió megatonna TNT erejével pusztított.
Egy 2018-as szimuláció szerint akár 1500 méter magas cunami is kísérhette az ütközést.
Ez azért aggasztó, mert jelenleg létezik egy a Földre potenciálisan veszélyes aszteroida a Bennu, mely csillagászatilag igen nagy eséllyel okozhat egy hasonló becsapódást.
Kína mentené meg a világot vagy a NASA
A Kínai Űrtudományi Központ szakértői egy tanulmányban mutatták be tervüket arra vonatkozóan, hogyan lehetne eltéríteni a Bennu nevű kisbolygót, amely a jövőben kis eséllyel ugyna, de a Földnek ütközhet.
A becsapódás esélye 1 a 2700-hoz, egy esetleges ütközés pedig katasztrofális következményekkel járna: az aszteroida az eddigi számítások szerint 1200 megatonna TNT erejével pusztítana.
Ez a Hirosimára ledobott atombomba erejének közel 80 ezerszeresét jelenti.
A kínai kutatók nem robbantásos megoldásban gondolkodnak, az ugyanis valószínűleg csak több, kisebb darabra szakítana egy potenciálisan veszélyes égitestet.
A szakértők ezért jobb ötletnek tartják, ha a kisbolygót rakéták egyidejű bevetésével „arrébb tolnák”.
A számításaik szerint a Bennu esetében ezt 23 Csang-cseng 5 rakétával lehetne megoldani. Ezek legalább 9000 kilométerrel vinnék odébb a Bennut.
A Live Science kitér rá, hogy a Bennu eltérítésére a NASA-nak is vannak tervei, köztük a HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response) nevű koncepció.
Az ötlet egy kisebb űreszközre vonatkozik, ami kisebb lökésekkel térítené el az égitestet.
A becslések alapján a sikeres művelethez 34-53 ütközésre lenne szükség.
A NASA szerint a folyamatot a Bennu esetleges becsapódása előtt tíz évvel kellene elvégezni.