Ezeréves svéd temetőből kerültek elő magyar tárgyak a Balti-tenger egyik szigetén
Több száz, illetve több ezer évvel ezelőtt a(z ismert) világot már igazából behálózták hosszú kereskedelmi útvonalak,
az egyes népek nagyon messzi népekkel álltak kapcsolatban, ám sokszor ezek a kapcsolatok elhalványultak az időben, ahogy közeledtünk a jelenünk felé.
Nem is olyan régen például a kutatók arra a megállapításre jutottak, hogy a Kínában felfedezett, és az első nagy, Kínát egyesítő császárhoz kapcsolódó agyaghadsereg elkészítésében görög mesteremberek is részt vettek.
Ez pedig már alaposan átírta akkor is a történelmet, hiszen a görög-kínai kapcsolatok kezdetét jó pár száz évvel későbbre datálták a szakemberek.
Ha ebből indulunk ki, számtalan titok és felfedezésre váró dolog lehet a mélyben, arra vonatkozóan is, hogy régen a különböző népek vagy királyságok mégis milyen módon állhattak egymással kapcsolatban.
Ebből a szempontból pedig Magyarországon is elképesztő leletek kerülnek elő,
illetve Magyarországtól nagyon távol is, amelyek újabb adalékokkal gazdagítják a történelmi tudásunkat, át is írhatják a korábbi feltételezéseket.
Ilyen például az a tény, amellyel nagyon sokan még hazánkban sincsenek tisztában, hogy bizony a vikingek jelen voltak a Magyar Királyság területén a X-XI. században.
Korábban Debrecenben a Vikingek a Kárpát-medencében címmel nagyszabású tárlatot is láthattak az érdeklődők.