A NASA kiadta a figyelmeztetést, az egész világot riadóztatták. Csak óráink vannak hátra?
Egy nagyobb, a párizsi Eiffel-torony méretéhez hasonló, a földközeli kisbolygók közé tartozó égitest közelíti meg a Földet vasárnap délután, magyar idő szerint 14:51-kor.
A NASA információi szerint az égitest hihetetlenül közel halad el hozzánk képest.
Gyakorlatilag súrolja majd a bolygónkat.
Több millió kilométerre halad el mellettünk, de ez csillagászati léptékben nagyon közelinek számít.
Ráadásul mindig benne van a pakliban, hogy hiba csúszott az előzetes számításokba…
Emellett a NASA hivatalosan is a (4660) Nereust a NASA a Földre potenciálisan veszélyt jelentő kisbolygók közé sorolja.
A (4660) Nereus kisbolygót 1982. február 28-án fedezte fel Eleanor F. Helin (1932-2009), így az égitestet már csaknem 40 éve ismerik és követik nyomon a pályáját a csillagászok.
A kisbolygó, amelyet a görög mitológia öreg tengeristenéről, Nereusról neveztek el, jelenlegi pályája szerint rendszeresen, mintegy tízévenként kerül közel bolygónkhoz és pályája alapján az Apollo típusú földközeli kisbolygók közé sorolják…
Az Apollo-család tagjai a Földnél jobban megközelítik a Napot, így pályájuk keresztezheti a földpályát, ám keringési idejük 1 évnél hosszabb.
Az Eiffel-torony méretéhez hasonló, a NASA által potenciálisan veszélyesnek tekintett égitest december 11-én, szombaton, magyar idő szerint 14 óra 51-kor közelíti meg a Földet.
Ekkor 3,93 millió kilométerre (0,0263 CSE-re) lesz bolygónk középpontjától, ami a Föld-Hold közepes távolságának (384 ezer kilométer) mintegy 10-szerese.
Elméletben azonban a jövőben és gyakorlatilag bármikor lehetséges, hogy úgy módosuljon a pályája, hogy az növelje a becsapódás lehetőségét, méghozzá drámaian.
Éppen ezért a NASA mindig figyelemmel kíséri, hogy időben ki tudjanak dolgozni valamiféle vésztervet arra az esetre, ha az aszteroida a Föld ellen fordulna…