Az emberiségre leselkedő legalattomosabb fenyegetésről ő beszélt most először nyíltan a tudósok közül!
Az évszázad végére a globális népesség elkerülhetetlenül csökkenni kezdhet
– állítja Henry Gee paleontológus és a Nature tudományos folyóirat szerkesztője a Scientific American új véleménycikkében.
A szerző az írásban a „kihalás” szót sem szégyenli használni.
Gyanítom, hogy az emberi populáció nem csak a zsugorodás, hanem az összeomlás felé tart – méghozzá hamarosan
– írta.
Gee a katasztrófa okának a genetikai variáció hiányát, a csökkenő születési arányszámot, a környezetszennyezést és a túlzsúfolt városokban való élet okozta stresszt nevezte meg.
Az emberiségre leselkedő legalattomosabb fenyegetés az úgynevezett
“kihalási adósság”….
Minden faj fejlődésében eljön az pillanat, még a látszólag virágzó fajokéban is, amikor a kihalás elkerülhetetlen lesz, bármit is tesznek annak elhárítására
– folytatja Gee.
Mint írja,
a leginkább veszélyeztetett fajok azok, amelyek bizonyos élőhelyfoltokat uralnak mások rovására, akik hajlamosak máshová vándorolni, és ezért kevésbé oszlanak el.
Az emberek többé-kevésbé az egész bolygót elfoglalják, és azzal, hogy a bolygó egészére kiterjedő élőhelyfoltot hoztunk létre, dominánsak vagyunk benne.
Más szóval, a tetteink végül utolérnek minket. Ez Gee szerint azt is jelenti, hogy az emberiség „talán már egy halott faj”.
A kutató szerint sokkal valószínűbb az az opció, hogy a népességünk nem csak zsugorodni fog: teljesen össze összeomlik majd.
A jelek már ott vannak azok számára, akik hajlandóak észrevenni őket. Az igazi kérdés csak az, hogy milyen gyorsan.
– írta.