Nagy bajban az emberiség? Ha ezt a harcot is elveszítik a vakcinagyártók és a tudósok, akkor kezdhetünk csomagolni a Földről…
Gondot okozhata dél-afrikai mutáns: kifoghat az oltásokon?
A New England Journal of Medicine tudományos folyóiratban megjelent két tanulmány szerint mind a Pfizer és a BioNTech, mind a Moderna vakcinája védelmet nyújthat az új koronavírus-variánsokkal szemben, többek között a Dél-Afrikában megjelent B.1.351 ellen is, annak ellenére, hogy a Pfizernél a neutralizáló antitestek kétharmadával csökkentek utóbbi esetében.
Korábbi kutatások feltételezték, hogy a Pfizer némileg veszíthet hatékonyságából utóbbi mutáns ellen, de a mostani tanulmány arra utal, hogy még így is megfelelő hatékonyságú maradhat a védelem kialakításához
– írja a CNN.
Ugyanakkor ez csak azt jelenti, hogy VÉDHET.
Tehát közel sem 100%-ig biztos ez ar eredmény.
Biztosat azonban még nem lehet állítani, ahogyan azt a Reuters cikke is kijelenti.
A tanulmányban a kutatók felhívják a figyelmet arra, hogy a kutatásnak vannak limitációi, és további vizsgálatok szükségesek.
A másik kutatást a Moderna és a Nemzeti Egészségügyi Intézetek végezte, ennek is az lett az eredménye, hogy bár a neutralizáló antitestek szintje alacsonyabb, mint a többi variánsnál, ez a hatékonyságot azonban a kutatók szerint valószínűleg nem befolyásolja.
Ugyanakkor az elmúlt hetekben számos más variánsa jelent meg a vírusnak, sőt, a napokban egy úgynevezett rekombinációs eseményről is beszámoltak, mely során két koronavírus variáns egyesült egy új, sokkal erősebb és fertőzőbb hibriddé.
Ezzel a hibriddel kapcsolatban már sokkal erősebben merült fel a tudósokban is az, hogy talán nem lesznek a jelenlegi vakcinák elegendőek, hatékonyak ellene.