Új korszak jöhet a rákkelezésben és véget érhet a rák kora…?
Kutatóknak két gyógyszer kísérleti kombinációjával sikerült megállítaniuk az agresszív terjeszkedéséről ismert kissejtes tüdőrákot egerek szervezetében.
Az ígéretes kísérleteket követően nemsokára embereken is kipróbálnák az új módszert
– írja a sciencealert.com.
A kutatók a ciklofoszfamidot vették ismét elő, amit az 1980-as évek óta nem alkalmaztak a zabszemsejtes rák kezelésében a mellékhatásai miatt.
Bár alternatív módszerekkel váltották ki az elmúlt évtizedekben, mint kiderült a rák ezekkel szemben gyorsan rezisztenssé válik.
A friss kutatás során azonban azonosították, hogy a kissejtes tüdőráksejtek miként állnak ellen a ciklofoszfamid hatásainak, így a jövőben a gyógyszerrel szemebni rezisztenciája kikerülhetővé válhat.
A kutatók kifejlesztett technikája lényegében blokkolja azt a helyreállítási folyamatot, amelyet a rákos sejtek ciklofoszfamid rezisztencia kialakítására használnak.
Mint Nima Mosammaparast, a St Louis-i Washington Egyetem immonológusa is kifejtette,
“a probléma az, hogy ezek a daganatok kezdetben reagálnak a kezelésre, de aztán visszatérnek. Ez 30 éve nem változott”
Az új eredmények ugyanazon csapat korábbi kutatásain alapulnak, akik az RNF113A fehérjének a fontos szerepét azonosították a rákos sejtek helyreállításában.
További kutatások azt is kimutatták, hogy az RNF113A-t az SMYD3 fehérje szabályozza, ami nagymértékben expresszálódik a kissejtes tüdőrákban, valamint nagyobb mennyiségben található meg a betegség invazívabb formáiban.
Viszont az egészséges tüdőszövetben nagyon alacsony az SMYD3 szintje.
Ennek ismeretében a kutatók megpróbálták megcélozni az SMYD3-at olyan egerekben, amelyekbe a csapat emberi tüdődaganatot ültetett be.
Míg a ciklofoszfamid átmenetileg önmagában működött a kísérletek során, és az SMYD3-gátló is bizonyos mértékig lelassította a daganatok növekedését, a rák növekedése csak a két kezelés kombinálásakor állt le teljesen.
Ez a tumorszuppresszió a kísérlet időtartama alatt (nagyjából egy hónapig) tartott, jóval azután, hogy más egyszeri kezelések már rég kudarcot vallottak volna.
“Ez a tanulmány azt mutatja, hogy ténylegesen kombinálhatunk egy új irányvonalat egy régi gyógyszerrel, hogy csökkentsük a rezisztenciát, és potenciálisan jobbá tegyük a kezelést, ezzel pedig sokkal jobb esélyeket adjunk a rákos betegeknek”
-jelentették ki a tudósok.