Szankciók járhatnak a nap 24 órájában, a kamerákon megfigyelt “szabálytalanságok” alapján, Kínában már ÉLESBEN megy a rendszer.
Letilthatják az utazásra való jogosultságod, az internet elérésed is. Ti szeretnétek egy ilyen világban élni?
Az Information Handling Services (IHS) Markit Ltd. kutatásai alapján 2021-re 1 milliárd térfigyelő kamera fog működni globálisan, ennek több mint fele egyedül Kínában.
A 10 legjobban megfigyelt városból nyolc Kínában található, a Jangce folyam és a Jialing-folyó közötti területen pedig hat emberre jut egy térfigyelő kamera
– ezzel Csongking méltán nyeri el az aranyérmes helyezést a világ legjobban megfigyelt városa versenyben.
A mesterséges intelligenciával megtámogatott megfigyelőrendszerek segítségével tartják számon ki, hol, mikor és mit csinál.
A kormányzat nem is takargatja, hogy milyen szándékai vannak a rendszer kialakításával kapcsolatban.
Elsősorban az állampolgárok biztonságát akarja garantálni: könnyebben azonosítható válnak a bűncselekményeket elkövetők, a gyanúsítottak vagy a hozzájuk köthető személyek, de a már megtörtént eseteket is több kameraállásból rögzítve, egyszerűen vissza tudják követni.
A BBC helyszíni tudósítója jól szemlélteti hogyan is működik a gyakorlatban a rendszer:
Amint a kamerarendszer észlelte a körözött személyt, a rendőri alakulatok mindössze hét perc alatt a helyszínre érkeztek.
Ezt a BBC által készített, a rendszer működését bemutató videót nem érdemes kihagyni:
Egyes becslések szerint néhány éven belül akár egy milliárd(!) kamera is nyomon követheti majd a kínaiakat.
Az egésznek az a legnagyobb veszélye, hogy kiértékeli az állampolgárok viselkedését.
Ha valaki jót tesz, akkor plusz pontokat kap, ellenkező esetben, ha mondjuk szemetel, nem viselkedik megfelelően, akkor “bünteti” a rendszer.
Ez pedig a jüvőben hosszabb távon akár kasztokba is sorolhatja az emberi társadalmakat.
Vagyis az a bizonyos jóléti és ideológiai szakadék is egyre nagyobbá fog válni.
Lássuk, milyen büntetésekre számíthatnak már most is Kínában a rendszer “szabályai” alapján:
Vonat- vagy repülőjegyek vásárlásának letiltása: kilencmillió alacsony pontszámmal rendelkező lakos nem tudott vásárolni jegyet utazáshoz, további hárommillió pedig nem fért hozzá extra szolgáltatáshoz (business class).
Internet sebesség korlátozása: ez akkor léphet életbe, ha álhíreket posztolnak, túl sok időt pazarolnak videójátékokra vagy a közösségi médiára, illetve, ha erkölcstelen dolgokat vásárolnak, vagy ha nem fizetik be a számlákat időre.
Kitiltás a legjobb iskolákból. Eddig 17 embert akadályozott meg a kreditrendszer abban, hogy folytassák tanulmányaikat a felsőoktatásban, vagy magasabb fokú végzettséget szerezzenek – mert megtagadták a katonai szolgálatot.
Egy kínai egyetem pedig megvonta egy hallgatója jelentkezését, mert az apjának pénzügyi tartozásai voltak.
Lehetetlen bekerülni bizonyos állami cégek és bankok vezetői pozícióiba
A kreditrendszer szintén meggátolja, hogy a legjobb hotelekben szálljanak meg azok az állampolgárok, akik nem rendelkeznek elég pontszámmal.
A kutyákat is elveheti a közigazgatás a tulajdonosoktól. Jinan városa 2017-től kreditrendszert vezetett be, amely méri, hogy a sétáltatás során van-e póráz és szájkosár a kutyán. Túl kevés pont esetén az önkormányzat elkobozza az állatot.
A negatív spirál egyre erősödhet, ahogy a vélt vagy valós szabálytalanságokat halmozzák fel a mindennapjaik során az állampolgárok.
A feketelistáról pedig egyféleképpen lehet lekerülni: ki kell fizetni a büntetés összegét a bíróságokon, annak ellenére, hogy ez nem egy bevett jogi aktus és nincs is semmilyen jogszabály a kreditrendszerre.
A totalitárius állam és a társadalmi reguláció…
Ne feledjük, a kamerarendszerek nem csupán megfigyelésre, hanem átnevelésre is szolgálnak…
Ez pedig alapjaiban véve is az emberek ellen elkövetett kényszerítés és bűncselekmény…