Egy szakember mesélte el, pontosan mi történhetett az eddig megtalált roncsdarabok alapján.
Az amerikai parti őrség ellentengernagya, John Mauger csütörtöki sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy a Titan keresése során olyan törmelékeket találtak, amelyek alapján biztosan katasztrófával ért véget a búvárhajó merülése.
A legénységet szállító aprócska hajót egy nyomáskamra védte, egy olyan lezárt kapszula, amely a környezeti nyomásnál lényegesen nagyobb belső nyomást tart bent, egy gázrendszert a belső nyomás szabályozására, és a bent tartózkodók számára légzőgázellátást.
Molé elmondta, hogy a nyomáskamrában tartózkodtak az utasok.
A kutatócsoport közlése alapján szerinte az történhetett, hogy amikor a búvárhajó túl mélyre ért, egyszerűen a mélyben lévő nyomáserőt nem bírta el a szerkezet.
– A nyomástartó edényzet felrobbant, és általában, amikor megadja magát, akkor egyszerre teszi.
A szénszálas henger adhatta meg magát, és ez vezetett a robbanáshoz
– vélekedett.
Az, hogy a nyomástér hogyan tört át, továbbra is tisztázatlan. De az oka lehetett szivárgás, áramkimaradás vagy egy elektromos rövidzárlatból eredő kisebb tűz.
Ami ennek következtében bekövetkezett, az egy heves és azonnali implószió lehetett:
A nagy nyomású víz kívülről beáramlott, elrántva a hátsó burkolatot, a leszálló keretet, és szétszakítva a tengeralattjáró burkolatát, összezúzva a benne lévőket.
Széttépték őket
– mondta Molé a lehetséges forgatókönyvre reflektálva, majd jobban érthetőbbé téve úgy folytatta: az imploszió az, amikor a nyomáshullám befelé irányul, míg a robbanáskor a nyomáshullám vagy a lökéshullám kifelé tart, bármi legyen is a forrás.
Ezt úgy kell elképzelni, mint amikor egy lufit túlságosan felfújnak – a lufi végül kipukkad a túl nagy a nyomás miatt.
Az implószióban ennek az ellenkezője történik, amikor nagyobb a kifelé irányuló nyomás, mint amekkorát a tartály fel tud fogni, akkor a belseje összeomlik.
– Ha valaki rááll egy üres üdítősdobozra, az elbírná a súlyát, de aztán ha az oldalát nyomja, a doboz azonnal összeomlik – mondta a szakember, hozzátéve:
Egyszerűen arról van szó, hogy a törmelék, a szilánkok és minden más befelé megy egy erős külső erő hatására. Ebben az esetben ez az óceán volt.
Elmondta, a Titanic roncsai pont olyan mélységben vannak az óceánban, hogy ha az adott hajótestben gyenge pont van, akkor az összezúzná, és hirtelen lökéshullámot hozna létre.
Egy imploszió minden bizonnyal ugyanolyan pusztító lehet, mint egy robbanás.
A Scientific American szerint, ha a tengeralattjáró a Titanic közelében volt, akkor nagyobb nyomás érte volna, mint egy nagy fehér cápa harapása.
Nicolai Roterman, a brit Portsmouthi Egyetem mélytengeri ökológusa egyetértett azzal, hogy ha valóban bekövetkezett egy ilyen imploszió, a nyomás szinte azonnal megölte a bent tartózkodókat.