Az orosz elnök hozhatja el a végítéletet a 21. század civilizációja számára?
Fordulat a háborúban, de ez katasztrófa lehet a világ számára
Alig néhány héttel ezelőtt az orosz megszálló erők eltűntek, miután egy meglepetésszerű ukrán támadás arra kényszerítette őket, hogy több mint háromezer négyzetkilométernyi területet adjanak fel, tankokat, páncélozott járműveket és ellátmányt hagyva maguk után.
A megdöbbentő fordulat meghazudtolta azt, amit a megszállt területeket tavasszal és nyáron meglátogató magas rangú tisztviselők mantraként ismételgettek, miszerint „Oroszország örökre itt van” Délkelet-Ukrajnában.
A nyugati fegyverek és hírszerzés támogatásával Ukrajna ellentámadása a harkivi régióban megakasztotta a háború lendületét, felfedte Oroszország túlterhelt inváziós erőinek sebezhetőségét, és lerombolta a Kreml által láttatni kívánt helyzet illúzióját.
A sarokba szorított Putyin olyat tehet amit még soha senki
Az év végére a Kreml elveszíti majdnem az összes tüzérségi lőszerét, majdnem az összes páncélozott járművét, harckocsiját és szárazföldi erőinek nagy részét. Hogyan lehet folytatni a háborút tüzérség és csapatok nélkül?
Putyin nagyon veszélyes játékot játszik. Ez az erőforrások csatája, és a legfontosabb erőforrás az idő.
Most vagy tovább várakozik, mint Európa [a tél folyamán], vagy az orosz emberek belefáradnak. És nem világos, hogy ki omlik össze előbb − Putyin vagy mindenki más
Abosszú a tehetetlenség jele. A legveszélyesebb helyzet az, ha Oroszország veszít, mert akkor Putyin esetleg nem hagyományos eszközökhöz fordulhat
− mondta a Kremlhez közel álló forrás.
Luzin szerint Putyin megpróbálhatja a konfliktus kiterjesztését egy, a NATO-val való összecsapás kiprovokálásával is, ami indokolttá tenné otthon a teljes mozgósítást.
Katonai szakértők szerint azonban több hónapba telne, mire a katonai egységekbe integrált, kiképzett, parancsnokokkal és felszereléssel rendelkező embereket hadrendbe állítanák.
Sokak szerint Putyin legvéső esetben mgé a taktikai atomfegyvertől sem riadna vissza.