Ha az Európai Parlament vizsgálóbizottságot állít fel annak kiderítésére, mi okozta a közös uniós oltásbeszerzés látványos kudarcát, és a vizsgálat arra jut, hogy az Európai Bizottságot felelősség terheli, akkor ez az jelentené, hogy a testület elbukik a vizsgán egy életről és halálról szóló ügyben.
Akkora a baj, hogy Merkelt is “visszahívták”.
Angela Merkel válságtanácskozást kezdeményezett az Európai Unió és a koronavírus-vakcinát gyártó vállalatok vezetőivel, hogy megnyugtató válaszokat adjanak Európa népének az oltással kapcsolatos zűrzavarban. Eközben már-már inogni látszik Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének széke.
A videokonferenciára azt követően kerül sor, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette: az angol-brit AstraZeneca Plc kilencmillió plusz dózist szállít oltásából a korábban bejelentetthez képest az első negyedévben.
Egy brüsszeli diplomata a Financial Timesnak nyilatkozva elismerte, hogy a brüsszeli vezetés elveszítheti a hitelességét, ha nem tudja megoldani a problémát.
Többen von der Leyen magányos vezetési stílusát hibáztatják, amelyben nem vonja be a bizottság többi tagját a döntéshozatalba.
Túl gyorsan, túl szűk körben születnek meg a döntések – mondta egyikük.
Az EU kudarca a koronavírus-vakcinák közös beszerzésében és szétosztásában jelentős politikai botránnyá dagadt az elmúlt hetekben.
Ez olyan nagy fiaskó, hogy veszélyezteti egyes kiemelkedő vezető politikusok jövőjét. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Emmanuel Macron francia államfő és Jens Spahn német egészségügyi miniszter rosszul érezheti magát.
A hibát elsősorban az Európai Bizottság követte el, amely 2020 nyarán meggyőzte az EU 27 tagállamát arról, hogy megoldja koordináltan a vakcinabeszerzést. Ezzel magára vállalta az alkudozást és a szerződéskötést a gyógyszergyártókkal, azaz a szervezés teljes felelősségét.
Erre két okot láttak az európai vezetők. Az egyik, hogy megelőzzék az európai országok veszedelmes versengését a kezdetben nyilván szűkös mennyiségben rendelkezésre álló oltóanyagok iránt.
A másik, hogy úgy látták, válságos időkben, mint amilyen a járvány terjedése, a brüsszeli vezetés dolga Európa irányításának kézbe vétele.
Ha az Európai Parlament vagy valamelyik ombudsman vizsgálatot kezdeményez az ügy hátterének feltárására, akkor ez megingathatja az európai bizottsági elnöki széket von der Leyen alatt – véli az FT publicistája.
Egy vezető brüsszeli tisztviselő szerint a vizsgálat arra a következtetésre juthat, hogy a bizottság hozzá nem értő módon járt el, és mivel itt élet-halál kérdéséről van szó, hiszen egyesek életüket veszthették a vakcináció csúszása miatt, felmerülhet, hogy a bizottság elnökének le kell mondania. Ez példátlan lenne az EU történetében.
Az ügy befolyásolhatja még a német parlamenti választás eredményét is. Markus Söder bajor miniszterelnök, a CSU elnöke, az egyik esélyes arra, hogy a CDU/CSU kancellárjelöltje legyen, bírálta von der Layen vezetését és a bizottságot, amely bürokratikus lassúságával a bajt okozta.
A CDU januárban választotta meg elnökének Armin Laschetet, aki Angela Merkel centrista politikájának folytatását ígérte, ám szoros szövetségben indult Spahnnal, akit az európai vakcinabeszerzés egyik támogatójának tartanak.
Így az ezzel kapcsolatos botrány sötét árnyékot vett rá.
Vagyis nagyon komoly bukás jöhet az EU-n belül.
A végé még tényleg azoknak lesz igaza, akik évek óta azt szajkózták, hogy az EU nem való semmire, és nem több mint egy szűk elit által működtetett érdekközösség…