A kockázatértékelés sikeres elvégzése után az Oxitec technológiája kísérleti felhasználási engedélyt kapott, amely lehetővé teszi 2,4 milliárd génmódosított szúnyog kibocsátását – több mint 2 milliárdot Kaliforniában és valamivel kevesebb mint 400 milliót Floridában – két különálló időszakban, 2022 és 2024 között.
Ez a legutóbbi engedély egy 2021-ben sikeresen végrehajtott kísérleti projekt eredményeként jött létre Florida Keysben.
Most, hogy a projekt megkapta az EPA engedélyt, a kérelmeket el lehet küldeni a helyi állami szabályozóknak, hogy gondolkodjanak rajta.
A terv az, hogy több milliárd hím Aedes aegypti (egyiptomi csípőszúnyog) szúnyogot engednek szabadon, melyeket genetikailag úgy módosítottak, hogy kifejezzék a tTAV-OX5034 fehérjét. A
z Aedes aegypti szúnyog nem Kaliforniában vagy Floridában őshonos, de számos emberi betegség, köztük a Dengue-láz, a chikungunya, a Zika és a sárgaláz kiemelkedő hordozójává vált.
Ezt a projektet Bill és Melinda Gates alapítványa is erőteljese támogatta.
Amint a behurcolt hímek párosodnak vadon élő nőstényszúnyogokkal, a fehérje továbbadódik, és hatékonyan elpusztítja a nőstény utódokat, mielőtt azok elérnék az érettséget, ezáltal csökkentve a szúnyogok helyi populációját, melynek következtében legalábbis elméletben megszűnik a betegségek terjedése.
Míg a szúnyogok és az Oxitec technológiája több tucat teszten és kísérleten ment keresztül, nem mindenki szereti a génmanipulált bogarak vadonba bocsátásának lehetőségét.
A korábbi kísérletek némi ellenállást váltottak ki az aggódó helyiek részéről, egyes kritikusok “Jurassic Park kísérletnek” nevezték.
A viták egyik forrása egy 2019-es tanulmány volt, amely az Oxitec génmódosított szúnyogjait tanulmányozta Brazíliában, és arra a következtetésre jutott, hogy a projekt nem úgy működött, ahogyan azt tervezték, mivel sok szúnyog túlélte a felnőttkort, és potenciálisan elmélyítette a terület szúnyogproblémáját.
A tanulmány szerkesztői ezután aggodalmukat fejezték ki a kísérlet kapcsán, amelyben megjegyezték, hogy a kutatás számos aggályt vet fel.
A génmódosított szúnyogok kaliforniai szabadon bocsátásának híre szintén ellentmondást szült.
“Ha egyszer kikerültek a környezetbe, a génmanipulált szúnyogokat nem lehet visszahívni,” – mondta Dr. Robert Gould, a San Francisco Bay Physicians for Social Responsibility elnöke. “Ahelyett, hogy egy szabályozatlan, szabadtéri genetikai kísérletet folytatnánk, elővigyázatossági intézkedésekre, átlátható adatokra és megfelelő kockázatértékelésekre van szükségünk.”
“Ez a kísérlet szükségtelen, sőt veszélyes is, mivel Kaliforniában nincsenek helyileg szerzett Dengue-láz, sárgaláz, chikungunya vagy Zika esetek,”
– tette hozzá Jaydee Hanson, a Nemzetközi Technológiai Értékelő és Élelmiszerbiztonsági Központ politikai igazgatója.
Az Oxitec megpróbálta eloszlatni ezeket a lakossági aggodalmakat, fenntartva, hogy szúnyogjaik biztonságos és fenntartható kártevőirtási technológiát kínálnak, amely nem károsítja a hasznos rovarokat, például a méheket és a pillangókat.
Ennek ellenére nem valószínű, hogy a vita egyhamar elcsitul.
“Tekintettel arra, hogy a szúnyogok egyre nagyobb egészségügyi fenyegetést jelentenek az Egyesült Államokban, azon dolgozunk, hogy ezt a technológiát elérhetővé és hozzáférhetővé tegyük.
Ezek a kísérleti programok, amelyekben a technológia hatékonyságát különböző éghajlati körülmények között demonstrálhatjuk, fontos szerepet fognak játszani ebben. Várjuk, hogy ebben az évben elkezdhessük a munkát,”
– nyilatkozta Gray Frandsen, az Oxitec vezérigazgatója.