Menekültekkel és háborúval is fenyeget Törökország: megrogyhat az európai béke tartópillére?
Erdogan nemes egyszerűséggel hadjáratot indított Európa ellen. Legalábbis így is fel lehet fognia napokban megtett lépéseit.
Lényegében ugyanis végleg megnyitotta a menekültek előtt a kaput Európa felé.
Mindezt szánt szándékkal tette, és bár arra hivatkozik, hogy az Európai Unió nem adott kellő mennyiségű pénzt a menekültek távol tartásárára, ezt sokan akkor is egyfajta zsarolásnak tekintik.
A helyzet miatt a görög határoknál háborús helyzetek alakultak ki.
Az Associated Press pedig arról számolt be, hogy a görög hadsereg hétfőre 24 órás éles lőszeres hadgyakorlatot hirdetett meg a szárazföldi határszakasz térségében, figyelmeztetve mindenkit:
Maradjon távol a területtől.
Eközben a Törökországgal határos görög partoknál egy kisgyerek fulladt a tengerbe, miután a Leszbosz szigetére tartó, menekültekkel teli gumicsónak, amin 47 másik emberrel utazott, felborult a part közelében – jelentette hétfőn a görög partiőrség.
Bár az ilyen halálesetek egyáltalán nem voltak ritkák az elmúlt években sem, erről a halálesetről úgy ír a nemzetközi sajtó, mint az első, mióta Erdoğan miatt az EU-Törökország megállapodás a levesbe ment.
Mostanra rekord magas számú, 21 ezer menedékkérő rostokol Leszboszon. Ez majdnem akkora tömeg, mind a sziget fővárosa, Mitilini lakossága.
Ez a helyzet szörnyű körülményeket eredményez a sziget legnagyobb menekülttáborában, a fővárostól néhány kilométerre található Moriában, amit eredetileg mindössze kétezer fő befogadására építettek.
Mindezen csak ronthat, ha az Erdoğan-féle határnyitás miatt tovább növekszik a migrációs nyomás a szigeten.
Az Unió az új helyzetben is ragaszkodik a megállapodás életben tartásához.
Hogy milyen motivációi lehetnek Erdoğannak arra, hogy az Oroszországgal eszkalálódó szíriai konfliktusa közepette menekülthullám indításával zsarolja az Európai Uniót, arra sokaknak vannak erős gyanúi és különféle elméletei…