Gyerekkorunk egyik kedvenc retro érdessége volt, de nem is gondoljátok, mennyire egészséges! A benne lévő édesgyökér a kulcs!
Ti is rendszeresen ettétek?
Gyerekkorunk egyik legfurább ízű édessége volt a bocskorszíj. Te emlékszel a retró édesség ízére?
A medvecukor, vagy más néven a bocskorszíj már szüleink és nagyszüleink idejében is megosztó édesség volt, nem létezett középút:
Vagy imádtad, vagy ki nem állhattad.
A medvecukor szakított a hagyományos színes-szagos cukorkák tradíciójával, ami, valljuk be, igen kontrasztosra sikeredett:
A gumiszerű, fekete színű bocskorszíj első pillantásra inkább tűnik valamiféle ragasztószalagnak, mint gyerekeknek készült édességnek.
Kontrasztos megjelenésének köszönhetően hamar megismertük ezt a retró édességet, és fura, ánizsos ízére még ma is emlékszünk.
Az élvezetből a felnőttek sem maradtak ki, ők is rájártak a bocskorszíjra – talán nekik még jobban is ízlett, mint a tejkaramellához, fruttihoz szokott gyerekeknek.
Te szeretted a medvecukrot?
A medvecukor fogyasztása képes helyrehozni a májkárosodást…
A benne lévő édesgyökér a kulcs!
A gyökérben található glycyrrhizin nevezetű édesítő anyag 50-szer édesebb a közönséges cukornál.
Orvosok és tudósok már jó pár éve kutatják eme növény a szervezetre gyakorolt jótékony hatásait, és végre kiderítették, hogy nagyszerűen kezeli az alkohol, vagy egyéb okozta májkárosodást.
Az édesgyökér helyreállítja és támogatja a máj enzimháztartását
Egy négy hetes rágcsálókon végzett kutatás során kimutatták, hogy alkohollal rendszeresen ellátott egerek máját az édesgyökér hatóanyagai megóvták a gyulladásoktól és a zsírlerakódástól.
A Michigani Egyetem professzorai ugyanakkor azt is kimutatták, hogy az édesgyökérben található flavonoidok gyógyítják az emésztőrendszer sejtjeit és megölik a Helicobacter nevezetű baktériumokat, melyek gyakran felelősek az emésztőrendszerben fellépő gyulladásokért.
Fontos kihangsúlyozni, hogy nem csak a megelőzésben van szerepe, hanem az édesgyökér képes a már rongálódott májat is valamilyen mértékig helyrehozni.
De az édesgyökér jótékony hatásai még korántsem merülnek itt ki, hiszen kiváló:
Antibakteriális hatásának köszönhetően, helyileg alkalmazva, felveszi a harcot az ekcémával. Csökkenti a bőrpirosságot, viszketést. A szájban letelepedett baktériumokat is elpusztítja.
A gyomorégés elleni gyógyszerek szinte mindegyike tartalmazza az édesgyökér hatóanyagait.
Köhögésre és torokfájdalmakra is jó!
Főleg a menopauzával küzdő nőknél jellemző, hogy egyik pillanatról a másikra melegség önti el a testüket. Ezt segít korrigálni az édesgyökér.