Szuperállamok jönnének létre Magyarország déli határán, Koszovó pedig eltűnne a térképekről.
Egy nem hivatalos diplomáciai dokumentum a Nyugat-Balkán új felosztását ajánlja: szuperállamok jönnének létre Magyarország déli határán, Koszovó pedig eltűnne a térképekről. Többen emlegetnek egy magyar szálat is.
Hetek óta egy (vagy több, erről bővebben később) dolgozat borzolja a kedélyeket az európai politikában. Tartalma olyan, amelynek következtében sokak szerint egy újabb délkelet-európai háború törhet ki. Egy úgynevezett non paperről van szó, vagyis egy nem hivatalos – sokszor aláírás nélküli – diplomáciai vitairatról, amit a hírek szerint az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek is eljuttattak, és ami radikális megoldást javasol a nyugat-balkáni válságrégióban.
A dokumentum szerint – amelynek másolatát a korábbi pletykák után elsőként április közepén a szlovén necenzurirano.si tette közzé – három szuperállamnak kéne létrejönnie: Nagy-Horvátországnak, Nagy-Szerbiának és Nagy-Albániának. Ezzel Koszovó eltűnne, Bosznia-Hercegovinának pedig csak a csonkja maradna meg.
A non paperek nem ritkák, az uniós intézmények és tagállamok bizalmas, nem hivatalos iratai ilyenek, ezekben olyan álláspontokat, kezdeményezéseket fejtenek ki, amelyeket (még) nem akarnak a nyilvánosság elé tárni, sokszor egy kényes témáról szóló vita kereteit határozzák meg velük, vagyis sok esetben provokatív, egyeseket érzékenyen érintő dokumentumokról van szó
-írja a 24.hu.
Az ellenkezés nem csak ez ellen a non paper ellen irányul, nagyjából egyszerre ugyanis többről is elkezdtek beszélni a térségben, valamint az európai diplomáciai körökben. Arról is pletykáltak ugyanis, hogy
egy ilyen tervnek része lenne, hogy Montenegró és Észak-Macedónia is területeket adna át Szerbiának, valamint Horvátországnak.
Koszovóban nem is olyan régen egy másik, feltehetően francia-német eredetű non paper került nyilvánosságra, amelyben az állt, létre kéne hozni az ország északi részén egy autonóm szerb területet, hogy cserébe Szerbia elismerje Koszovót. Berlin tagadja, hogy a tervhez bármi köze lenne.
Magyar szálak?
A non paper létezését a horvátok is elismerik, olyannyira, hogy támogatókat is szereztek maguk mellé, az ortodox országokon, Görögországon, Cipruson, Bulgárián kívül Szlovéniát és Magyarországot.
Hazánk nem csak ezen a ponton szerepel a történetben. Egyrészt egyes lapok tudni vélték, hogy egy olyan nem hivatalos diplomáciai dokumentum is létezik, amelyben Nikola Gruevszki, Magyarországon rostokoló volt macedón miniszterelnök hazatérésének lehetséges módját is felvetik.
Felmerült ugyanakkor a témáról szóló cikkekben, hogy nem is közvetlenül Jansának kellett átadnia, megtehette ezt „a legközelebbi politikai szövetségese az EU-ban”, vagyis Orbán Viktor is, mikor a V4-ek 30. születésnapját ünnepelték az ET elnökével.
Azonban emiatt az egész miatt most áll a bál, mintha megpiszkálták volna a parazsat.
A nagy ellenkezés a határok átrajzolásával szemben persze nem véletlen, hiszen – bár a nyugat-balkáni helyzet nem éppen szívderítő – legalább nincsen háború.
Ez az egész pedig egy újabb délkelet-európai háború berobbanásával is fenyegethet…