Álló ováció, könnyeivel küszködő elnök: történelmi megállapodás született az ENSZ-ben! VIDEÓN a megható pillanatok.
“Hölgyeim és uraim, a hajó partot ért!”
Álló ovációval fogadták a küldöttek Rena Lee levezető elnök bejelentését az ENSZ konferenciáján, miután maratoni, negyvenórás ülés után sikerült elfogadniuk a nyílt tengerek élővilágának védelmét célzó első nemzetközi egyezményt New Yorkban.
Ezzel a világszervezet tagállamai egy 15 éves vitára tettek pontot, nem véletlenül nevezte történelminek a megállapodást Rena Lee – a szingapúri levezető elnök annyira meghatódott, hogy elsírta magát a pulpituson.
Ez lesz az első globális biodiverzitási egyezmény, amely rögzíti, hogy 2030-ig a világ óceánjainak legalább 30 százalékát nemzetközi védelem alá kell vonni.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nemzetközi felügyelet alá kerül a halászat, a hajózás, a mélytengeri bányászat és más hasonló gazdasági projektek, expedíciók, ezek környezeti hatásait pedig elvileg szigorúan ellenőrizni fogják, a nyílt tengerek biológiai sokféleségének védelmében.
Íme a videó a megható és történelmi pillanatról:
A világ óceánjainak kétharmada nyílt tenger, és ezért – eddig – nagyrészt a jogi szabályozáson kívül eső területnek számított.
Az óceánok védelméről még 1982-ben született egy ENSZ-megállapodás, amely kijelölte ugyan a nyílt tengerek határait – ahol minden tagállamnak joga van halászni, hajózni és kutatásokat végezni -, de a nemzetközi védelem mindössze a nyílt tengerek 1,2 százalékára terjedt ki.
A mostani megállapodással védelem alá vont területeken meghatározzák, hogy hol mennyi halat lehet majd lehalászni, és a hajózási útvonalakat, valamint a mélytengeri bányászatot is szabályozni fogják.
Ez egy olyan döntés, melynek hatásait a mi életünkben is érezni fogjuk és a gyermekeink, unokáink számára segítenek megőrizni a Földet és élővilágát olyan formában, mint amilyennek mi is megismerhettük.