Idehaza vajon mikor terjed el? Mindent fenekestől felforgatna…
Olyan különleges téglákat, pontosabban élő betontömböket fejlesztettek ki egy vállalat munkatársai és kutatói egy projekt keretében, melyek képeske reprodukálni magukat.
Vagy akár “begyógyítani” a saját felületi sérüléseiket.
A piacon már hozzáférhetőek az öngyógyító biocementből készült téglák, melyek, vízzel érintkezve, a rajtuk található repedések befoltozásába kezdenek.
Így nagyban megnövelik a belőlük készült falak vagy utak élettartamát.
2016-ban a holland Delft Technológiai Egyetem professzora, Henk Jonkers mutatta be a hasonló technikával alkotott betontípusát.
Jonkers egy bacillus fajtát választott a célra, majd kalcium-laktáttal együtt egy lebomló műanyagból készült kapszulába helyezte, a kapszulát pedig hozzákeverte a hagyományos betonalapanyagokhoz.
A bacillusok képesek akár évekig is szunnyadó állapotban várakozni, amíg el nem jön az ő idejük.
Ez akkor következik be, mikor az erodáló betonba betör a víz és elkezdi szétmállasztani.
A víz megjelenésével a műanyagtasak lebomlik, a mikroorganizmusok feltámadnak, szaporodni kezdenek és mészkövet alkotnak, ami befoltozza a repedéseket.
Beláthatatlan határok dőlnek le ezzel az egésszel.
Hosszú távon a lelki szemeink előtt már látjuk, hogy a jövőben öngyógyító utak, szintén soha szét nem málló házak és egyéb építmények sora fog elterjedni a világban.
Milyen jó lenne, ha a magyar útburkolatok is ilyen öngyógyító betonból készülnének a jövőben!
Egyszer és mindenkorra véget vethetnének a kátyú gondoknak, melyek évtizedek óta a magyar utak sajátosságai, amolyan hungarikumok.