Ez mindenen változtathat, még meg is buktathatja az elnököt és teljes Oroszországot.
Nem várt helyről dönthetik el a háborút?
Igen feszült helyzet alakult ki Angolában azok után, hogy a példátlanul szoros parlamenti és elnökválasztások után az országot közel ötven éve irányító kormánypártot (MPLA) hozta ki győztesnek a kormányzat által ellenőrzött választási bizottság.
Válaszul az MPLA egykori polgárháborús riválisa, az UNITA a választás eredményének megsemmisítését kérte az alkotmánybíróságtól, amelyet szintén a kormányzat ellenőriz, így nagy meglepetésre nem lehet számítani a taláros testület napokon belül meghozandó
Az UNITA győzelme nem jött volna jól Moszkvának, hiszen a polgárháborús években az USA által támogatott párt elítélte Oroszország ukrajnai invázióját.
Emellett Costa Junior a választás előtti hónapokban ellátogatott Washingtonba és Brüsszelbe is.
Elemzők szerint, ha az UNITA-nak sikerült volna megnyernie a választást, akkor igen nehezen tudta volna konszolidálni hatalmát az oroszbarát vezetésű hadsereggel szemben.
Moszkva nemcsak a hidegháború során kiépített védelmi, katonai kapcsolatainak gyengülésétől tarthatna az MPLA hatalomból való kikerülése esetén, hanem az afrikai ország gyémántiparában megszerzett befolyását is félthetné…
Hiszen az orosz Alrosa bányaipari cég jelentős részesedéssel bír a Világbank adatai szerint a világ negyedik legnagyobb nyersgyémánt-termelőjének számító ország gyémántiparában.
Emellett a választások előtt felvételét kérte a luandai kormányzat az EU és a dél-afrikai államok közötti kereskedelmi megállapodásba, amiről az év utolsó negyedévében kezdődhetnek meg a tárgyalások.
Ezzel Angola az olaj- és gáztermékek mellett egyéb árucikkek terén is növelhetné kivitelét az EU-ba.
Európa orosz gázról történő leválása lehetőséget adhat Angolának az új piacok szerzésére – áprilisban Olaszországgal alá is írt egy megállapodást a gázszállítások növeléséről.