Az Oxfordi Egyetem tudósainak le kellett ülniük, és újra kellett értelmezniük azt, amit eddig az emberiség megismert a koronavírusból…
Egy teljesen új módszerrel igen érdekes, soha eddig nem látott elváltozásokat fedeztek fel a koronavírusos emberek tüdejében, melyről eddig nem tudtak.
Ez a hagyományos vizsgálatok által nem látható elváltozásokat is képes azonosítani.
Egy új módszerrel, az általános érzéstelenítőként is alkalmazott xenongázzal sikerült kimutatni brit Covid-betegeknél, hogy a tüdejük komolyabban sérült a koronavírus miatti betegség következtében – írta a BBC.
Az Oxfordi Egyetem eljárásának lényege, hogy a betegek az MRI-s vizsgálat során xenongázt lélegeznek be.
Ez egy színtelen és szagtalan gáz, és képes “megvilágítani” a tüdő különféle pontjait. A tudósok nem gondolták, hogy a koronavírusos betegeknél is bevethető, de nemrég kipróbálták.
Az eljárást olyan pácienseknél tesztelték, akik korábban covidosok voltak, és még hónapokkal a fertőzöttségük elmúlása után sem gyógyultak meg teljesen.
Nyolc esetben a tüdő elváltozásával kapcsolatos jeleket azonosítottak, olyan elváltozásokat,
melyeket a hagyományos vizsgálatok nem tudtak kimutatni.
A szkennelési megoldást kidolgozó Fergus Gleeson professzor most szeretné kiterjeszteni a vizsgálatot legalább 100 emberre, mert feltételezhető, hogy esetükben is találnak majd valamit, ami a tüdő károsodására utalhat.
A szakember úgy véli, hogy a xenon által azonosított elváltozásoknak köze lehet a Covid hosszú távú lefolyásához.
Egyes feltételezések szerint a covid hosszú távon “megeheti” a tüdőt, vagyis súlyosan sérülhet a légzés képessége.
Mint ismert, világszerte rengeteg olyan betegről tudni – egyre többen vannak – akik bár gyógyultnak minősülnek, hosszabb távon krónikus fáradtságról, légzési nehézségről számolnak be.
Másoknak neurológiai tünetei vannak, azt ugyanis már sikerült is bizonyítani, hogy a koronavírus hosszabb távú idegrendszeri károsodást tud előidézni.