Erről jobb ha tudsz, ezért fontos, hogy át se ess a betegségen!
A koronavírus-fertőzésből való felgyógyulás után sok esetben több hónapig kezelni kell a korábbi betegeket amiatt, hogy a betegség lefolyása után is megmaradnak náluk bizonyos tünetek.
Többek közt fulladás, szívritmuszavar, testtömegvesztés, alvászavar és átmeneti demencia is jelentkezhet a felgyógyultaknál
-írja az Index.
Az Inforádiónak Toldy-Schedel Emil, a Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója elmondta: egyre több ember szorult „Covid-utógondozásra” az utóbbi időben.
AZ EDDIGI BECSLÉSEK SZERINT A FERTŐZÖTTEK KÖRÜLBELÜL 15–40 SZÁZALÉKÁNAK KELL HOSSZAN TARTÓ MARADVÁNYTÜNETEKKEL SZEMBENÉZNIE – KÖZÖLTE.
Állítása szerint az idő előrehaladtával egyre nagyobb szükség lesz a koronavírus utáni rehabilitációra Magyarországon.
Hozzátette: a szakemberek eleinte azt gondolták, hogy a koronavírusból felgyógyult csak tüdőgyógyászati rehabilitációra van szükségük. Azóta azonban kiderült, hogy az úgynevezett „hosszú-Covid” ennél jóval összetettebb tünetegyüttes.
Fulladás, amelyet nem magyaráz meg a tüdőgyógyászati állapot, különböző ritmuszavarok, nagy fokú testtömegvesztés, az alvás–ébrenlét ciklusának a megváltozása, tanulási nehézségek, dementálódás, hormonális változások
– így összegezte a szakember azokat a tüneteket, amelyek még a koronavírus-fertőzés után is jelentkezhetnek.
Hozzátette. emiatt több szakorvosra is szükség van a kezeléshez.
Különbség van a kórházban kezelt és az otthon maradt páciensek között is.
Az előbbieket akár hónapokon át kell kezelni, de az utóbbiak esetében is 3-6 hétnyi kezelésre lehet szükség – mondta a szakember.
Ezenfelül a különböző korosztályokból kikerülő gyógyultak közt is eltérések mutatkoznak a tünetek tekintetében.
Az idősebbeknél például gyakran átmeneti demenciát, a fiataloknál pedig tanulási nehézségeket lehet megfigyelni.