Nagyon durva dolgok derültek ki. Még mindenki folyamatosan BETEG?!
A hosszú covid ugyanis a covidból való gyógyulás után is “tombolhat” a szervezetben.
Azaz súlyos hosszabb távú, akár egy életen át maradandó tünetekkel élhet együtt rengeteg covidon átesett beteg.
Most ráadásul Amerikai kutatóknak sikerült olyan biomarkereket találniuk a vérben, amelyek egyértelműen kimutatják, ha valaki a hosszú Covidtól szenved.
Nem sokkal a koronavírus-járvány kitörése után kiderült, a fertőzés nemcsak napokig-hetekig, de hosszabb távon is problémát okozhat.
Csak Európában több tízmillió embert érint a hosszú Covid, vagyis hónapokkal, sőt, akár évekkel a betegség lefolyása után is kellemetlen tünetektől szenvednek.
A New York-i kórházhálózat, a Mount Sinai Health System kutatói a vizsgálatok során arra jutottak,
hogy kulcsfontosságú különbségek vannak a hosszú Coviddal diagnosztizált emberek vérében azokéhoz képest, akiknek nincs ilyen egészségügyi problémájuk.
A Nature-ben megjelent publikáció szerint a vizsgálatba összesen 270 embert vontak be, akiket három csoportra osztottak:
- hosszú Covidtól szenvedők (egyértelmű tüneteik a fertőzés után legalább 3-4 hónappal fennálltak),
- egészséges emberek,
- teljesen tünetmentes, gyógyult Covid-fertőzöttek.
- Minden résztvevőtől vért vettek, majd az első csoport vérmintáit a másik két csoport vérmintáival hasonlították össze.
David Putrino, a tanulmány szerzője szerint sikerült hormonális és immunműködésbeli különbséget találni a hosszú Covidtól szenvedőktől és a kontrollcsoportoktól származó vérminták elemzése során.
Előbbiek általában túlzott immunválaszt mutattak például a koronavírussal szemben.
Emellett általában alacsonyabb volt a kortizolszintjük is, ami magyarázatot adhat arra, miért érzik magukat fáradtabbnak.
A gépi tanulás bevonásával sikerült 96 százalékos pontossággal azonosítani a vérmintákban lévő különbségeket.
A kutatás eredménye nagyon fontos lépés ahhoz, hogy a jövőben vérvizsgálattal lehessen tesztelni egy betegnél, hogy hosszú Covidról van-e szó.