Egy megdöbbentő felvetés kavart hatalmas port.
Egyetlen adagból áll, beadásához nincs szükség fecskendőre, így ahhoz nem szükséges külön szaktudás: Londonban belélegezhető oltás klinikai tesztjének első fázisa kezdődött meg.
Már létező technológia
“Az oltás a természetesen előforduló vírus gyengített változatát tartalmazza, amely nem okoz betegséget, de erős immunválaszt vált ki”
– magyarázza a Codagenix vezetője, Robert Coleman az ABC News cikkében.
Erősebb védelmet adhatnak a belélegzendő oltások, amelyek a vírus közösségi terjedésének megállításában is nagy szerepet játszhatnak majd. Egyszerűbb felhasználni, könnyebb tárolni, könnyebb beadni: belélegezhető vakcinák fejlesztésén is dolgoznak orvoscsoportok a koronavírus elleni küzdelem jegyében
– derült ki a Bloomberg cikkéből
Egyelőre orrba fecskendezhető változaton doplgoznak több helynea világban.
Porlasztott vakcinákkal “szórnák meg” a lakosságot a jövőben?
Azonban innentől már tényleg csak egy lépés az a felvetés, mely egy globális szintű oltóprogramot vet fel.
Egyelőre (szerencsére?) csak néhány tudós agyament ötletéről van szó, de mint tudjuk, az effajta dolgok fű alatt hamar valóssággá válhatnak.
Arról van szó, hogy az oltásokat akár valamilyen technológiai eljárás alá vetve “porlasztva” a légkörbe, levegőbe juttathatják.
Vagy nagy üzemben, hatalmas mennyiségekben szórnál le városok, egyéb lakott területek felett.
Az előnye egyértelműen az lenen, hogy akár milliók lennének beolthatók így viszonylag rövid idő alatt, és a logisztika is egyszerűsödik.
Augusztusban már sikeres kísérletet végzett egereken belélegezhető vakcinával: az oltás erős immunválaszt váltott ki, különösen az orrban és a légutakban, megakadályozva a koronavírus és egyéb vírusok megtelepedését.
Aggályos, ezért nem valószínű, hogy ebben az évtizedben bevethetnek hasonlót
A levegőben “oldódó” vakcinák legnagyobb mellékhatása az lehet, hogy olyan is belélegezheti majd, aki nem kívánja beoltatni magát.
Ez rengeteg etikai és egyéb aggályt vet fel, ezért a szakértők szerint egyelőre nincs terítéken az és bevetése, pusztán elméleti síkon dolgozták ki az oltási stratégiát, számba véve az előnyeit és a hátrányait.
Hozzátesszük: önmagában nem ördögtől valók ezek a fajta oltások, hasonlót a Fertőzés című filmben is láthattunk.