A NASA, a NOAA és más szervezetek, de még az ENSZ is felszólalt az ügyben.
Hiába bizonygatják időről időre tudósok, hogy az új ipari forradalom egyik legfontosabb alapját képező mobilhálózatnak nincs egészségkárosító hatása, összeesküvés-elméletek tucatjai szólnak ennek szöges ellentétéről.
Azt azért hozzá kell tenni, hogy valóban léteznek olyan tanulmányok, melyek FELVETIK annak a a lehetőségét, hogy az 5G és más sugárzás káros hatásokkal is járhat.
Az egészségre gyakorolt negatív tényezői jelentéktelennek és mérhetetlennek tűnhetnek, azonban abba konszenzus van, hogy a hosszú távú hatásait soha senki sem vizsgálta kellő alapossággal.
Éppen emiatt adnak táptalajt különféle konteók számára, amikben van némi igazság-mag.
De most nem erről lesz szó, hanem egy beismerésről, mely egyes konteókat valóban megerősíthet. Az 5G ugyanis valóban veszélyes, de nem úgy, ahogyan eddig gondolták.
Mivel ezek a hálózatok egészen másfajta kockázatokkal járnak, mint a korábbiak, az Európai Bizottság (EB) januárban közzétett egy nem kötelező érvényű javaslatcsomagot, amelyet az 5G legfőbb biztonsági és nemzetbiztonsági veszélyforrásait feltáró jelentés tanulságaira alapozott.
Az 5G ugyanis tömeges megfigyelési eszközök egyfajta csatornájává válhat.
„Olyan mértékű az 5G-hálózatok komplexitása, hogy a védelmükről nem lehet kizárólag technológiai jellegű szabályokkal gondoskodni, rendkívül fontos a hálózatba vetett bizalom is”
Az amerikai álláspont egyértelmű. Mike Pompeo külügyminiszter februárban egy müncheni biztonsági konferencián mondta, hogy „nem engedhetjük, hogy információk áramoljanak a hálózatokon keresztül, ha nem vagyunk biztosak abban, hogy azok nem a kínai kommunista párt kezeiben landolnak”
A technológiai alapú kémkedés, megfigyelés, lehallgatás mellett azonban más valódi problémák is felmerülnek az 5G-vel kapcsolatban.
Sokak szerint az sem kizárt, hogy az éghajlatra is komoly hatást gyakorol.
Ezt még egyértelműen noha nem sikerült bebizonyítani, könnyen elképzelhető, hogy valóban van mérhető hatása. A légkör egyes rétegeiben a részecskék viselkedését módosíthatja.
És mint tudjuk, minden apró változás komoly következményekkel járhat, különösen évtizedes viszonylatban.
Tény, hogy emellett megnehezíti az időjárás előrejelzéseket is.
Az NOAA hangsúlyozta, hogy az 5G által okozott interferencia akár 30 százalékkal csökkentheti a meteorológiai előrejelzések pontosságát, és ennek már komoly emberi és anyagi következményei is lehetnek.
Sőt, még a NASA is felszólalt az ügyben.
„Az elektromágneses spektrumnak ez a része szükséges annak előrejelzésére, hogy hol csapnak le a hurrikánok.
Ha ezt az előrejelzést nem lehet pontosan megtenni, akkor nem a megfelelő embereket fogják evakuálni, ami problémát jelent”
– mondta a NASA igazgatója, Jim Bridenstine tavaly áprilisban a kongresszus előtt.