Kritikus a helyzet valamennyi szakértő szerint. 2021 a küzdelem és a reménytelenség éve lehet?
Az Európai Unió jelentős lemaradásban van lakói beoltásában az unión kívüli néhány olyan országhoz képest, amelyekkel versenyt fut azért, melyikük kerül ki előbb a koronavírus-járvány okozta gazdasági válságból.
Ebben a meccsben az elsőnél rosszabb helyezésnek hosszú távú következményei lehetnek
-írja a Napi.hu
Az Európai Unió egyértelmű hátrányba került a koronavírus-oltás kínálta védettség megszerzése terén, és a hátrány ledolgozásáért óriási erőfeszítéseket kell tennie – véli Ferdinando Giugliano, a Bloomberg publicistája.
Az unióban összesen 8,9 millió vakcinadózist sikerült beszúrni az emberekbe január utolsó hetéig, ami száz lakosra vetítve kettő – derül ki a Bloomberg vakcina-barométeréből -, miközben az utóbbi mutató esetén az USA hétnél, az Egyesült Királyság 10,5-nél, Izrael 43-nál tart.
A Bloomberg publicistája szerint mindennek katasztrofális következményei lehetnek, ugyanis a késlekedésre rámehet az EU reputációja.
Az European Centre for Disease Prevention and Control közegészségügyi intézet szerint a kontinensen eddig 426 ezren vesztették életüket koronavírus-betegségben. Minél tovább tart a járvány leküzdése, annál nagyobb lesz ez a szám, és az EU-nak annál nehezebb lesz megmagyaráznia, milyen alapon is tartja nagyra szociális gondoskodási modelljét, amelyet a tagállamai követnek (vagy legalább próbálnak követni).
A nagy bizonytalanság, a korlátozások és a távolságtartási szabályok merev betartása – különösen a vendéglátásban
– jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy az IMF októberi becslése szerint 2020-ban 7, 6 százalékkal zsugorodhatott az EU összesített GDP-je.
Az EU gyakorlatilag kisemmizi saját magát is… Gazdasági kivéreztetés…
Hogy kiknek lehet ez érdeke?
Nyilvánvaló, hogy nagy, globális összefogás van a koronavírus elleni harcban.
Azonban felszín alatt Kínának és az USA-nak egy alapvetően gyönge gazdasági lábakon álló “Gyarmat-Európa” a hasznos.
Az uniós vezetés jól teszi, hogy keményen lép fel a szállítási ígéreteit nem teljesítő gyógyszergyártókkal, például az AstraZenecával szemben, amely a belgiumi gyárát okolja a gondokért.
Eközben hivatkozhat arra, hogy az európai országok nagy összegekkel támogatták a fejlesztést a gyors szállítás reményében.
A Bloomberg cikkírója szerint nem szerencsés, hogy a politikusok bűnbakot csinálnak az EU-ból és a vakcinagyártókból, akikre rákenik a felelősséget az oltási folyamat lassúságáért, zárójelbe téve a kormányaik ügyetlenkedését.
Nem késő javítani Európa lemaradásán a vakcinációban, de gyorsan kell cselekedni, mert az az ország, régió, amelyik gyorsabban kerül ki a pandémia okozta gazdasági válságból, a következő évekre jelentős előnyt szerezhet a világgazdasági piaci versenyben.
Aki pedig a legkésőbb kerül ki ebből a vakcina spirálból, az akár telejen el is bukhat…
Vagyis az EU legsötétebb napjaival nézhetünk szembe hamarosan, ha úgy alakul…