Nem volt elég a covid járvány, a háború, hamarosan valami mindent kiirthat a bolygóról…
A globális felmelegedés következményeként tengeri fajok tömeges kihalásának veszélye áll fenn, figyelmeztetett egy új kutatás.
A világ tengervizének hőmérséklete folyamatosan emelkedik a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó többlethő miatt, miközben az óceán oxigénszintje csökken és a víz savasodik a légkörből származó szén-dioxid felszívódása miatt.
Ez azt jelenti, hogy az óceánok túlmelegednek, egyre inkább levegő után kapkodnak – az oxigénhiányos óceáni vizek mennyisége az 1960-as évek óta megnégyszereződött -, és egyre kevésbé élhetők.
Az olyan vízi élőlények, mint a kagylók és garnélarákok, a tengervíz savasodása miatt nem képesek megfelelően kialakítani a héjukat.
A melegedő vízhőmérséklet és a csökkenő oxigénmennyiség kettős nyomása a kutatók szerint nagyon hasonlít azokra a körülményekre, amelyek 250 millió éve, a perm időszak végén tömeges kihaláshoz vezettek.
Ez a “nagy kihalás” néven ismert kataklizma a bolygó tengeri állatvilágának akár 96 százalékának pusztulásához vezetett.
Tömeges kihalási esemény zajlik már most is
A kutatás szerint katasztrofális kihalási szinteket érhetünk el, ha továbbra is korlátlanul bocsátjuk ki a bolygónkat melegítő gázokat, mert ez az évszázad végére az iparosodás előtti időkhöz képest több mint 4 Celsius-fokos átlagos felmelegedést okozhat.
Ráadásul ez a hatodik tömeges kihalási esemény, amit az emberiség robbantott ki.
Még a kedvezőbb forgatókönyvek is aggodalomra adnak okot: a világ a tengeri élővilágának jelentős részét elveszítheti, és a gerinces élőlények 80-90%-a kihalhat véglegesen.