Dr. Constantin Dulcan neurológus megdöbbentő elmélete arról, miért van egyre több rákkal küzdő ember – már a fiatalok körében is “tombol”.
Dr. Dumitru Constantin Dulcan megdöbbentő n ézeteit ma már egyre többen osztják.
nem véletlenül.
A professzor korábban is beszélt arról, mennyire nagyon fontos és kiemelt szerepe van az emberi életben a stressznek és az életvitelnek.
Annak, hogy önmagunkra nézve mennyire károsan éljük mindennapjainkat.
Ebben leledzik szerinte ugyanis a rák előfordulásának utóbbi évtizedekben tapasztalt aggasztó növekedése.
Ma már egyes ráktípusok, melyek 50 felettiekre voltak jellemzőek, 30-as férfiakat és nőket is sújt, ennek pedig oka van.
Egy egész életen át nem figyelünk oda a közérzetünkre, és arra, hogy testünkbe milyen ételt, milyen “üzemanyagot” viszünk be.
A stressznek nagyon nagy szerepe van az életünkben, tulajdonképpen ez egy reakció egy traumára, amely lehet fizikai, mentális vagy érzelmi.
A testben lévő stressz három alapvető szerkezeti elemre hat: az idegsejtre, a DNS-re, azaz a test genetikai szubsztrátumára és az immunrendszerre.
A stressz blokkolja a neurogenezist, az új idegsejtek képződését vagy az új kapcsolatok kialakulását.
Öt percig tartó stressz, harag, düh akár öt-hat órán keresztül is blokkolhatja az immunrendszer sejtjeit.
Az immunrendszer a limfocitákat termelő sejtek és szervek rendszere, védelmet biztosít a vírusok, baktériumok támadása ellen.
Folyamatos munkában van, főleg, ha el kell távolítani bizonyos elhalt sejteket, mert, ha ezek a szervezetben maradnak, akkor az állandó gyulladás következtében különböző betegségek
– többek közt rákos megbetegedések – alakulnak ki.
Ez a rák kulcsa, emelletta helytelen táplálkozás.
Valamennyi modern élelmiszer – melyek az elmúlt 20 évben jelentek meg – tartalmaz olyan adalék és segédanyagokat, melyek gyulladást válthatnak ki a szervezetben.
A gyulladás pedig mint fentebb írtuk, melegágya a ráknak és más betegségeknek is.
Olyan ez, mintha egy dízeles autóba benzint tankolnánk kitartóan, aztán pedig csodálkoznánk, hogy az autó motorja szép lassan tönkremegy.
Az emberi test még érzékenyebb “műszer”, és meghálálja, ha helyesen táplálkozunk, és csak minimális feldolgozott vagy vegyszerezett húst, tejterméket, vagy szénhidrátot fogyasztunk
-jelenti ki a professzor.