Minden rendelkezésre álló rendfenntartó erőt mozgósítottak, biztosítandó a rendet a szövetségi fővárosban. Washingtonban meghosszabbították a kijárási tilalmat.
St. Louis-ban több rendőrt is meglőttek, Buffalóban az egyenruhásoknak hajtott egy autó.
Zavargások törtek ki Amerikában, miután május 25-én egy afroamerikai férfi meghalt a rendőri intézkedés közben.
George Floydot egy igazoltatás során négy fehér rendőrtiszt a földre kényszerítette Minneapolisban, majd egyikük percekig térdelt a nyakán.
A férfi levegőért könyörgött, nem sokkal később pedig meghalt.
A minneapolisi rendőrség pénteken bejelentette: gyilkosság vádjával őrizetbe vették a rendőrt, aki Floyd nyakára térdelt.
A kijárási tilalom ellenére folytatódtak keddre virradóan New York városban az erőszakos tüntetések és fosztogatások
– írja az MTI.
Manhattan belvárosában ismét üzleteket törtek fel és fosztottak ki, köztük olyan neves márkák luxusboltjait, mint a Michael Kors vagy a Nike.
Az amerikai televíziók tudósításai szerint fiatalok csoportjai köröztek Manhattan szívében, és a rendőrök akkor kapták el őket, amikor éppen egy elektronikus cikkeket forgalmazó áruházba törtek be.
A rendőrség csupán annyit közölt, hogy “több száz embert” tartóztattak le.
A folyamatos vandalizmus ellenére Bill de Blasio polgármester úgy nyilatkozott, hogy “a város alapjában véve nyugodt és békés”.
Miközben Minneapolisban, ahol George Floyd a rendőri fellépés áldozata lett, alábbhagyott a tüntetések heve, más nagyvárosokban, köztük a New York államban fekvő Buffalóban vagy a kaliforniai Los Angelesben változatlan hevességgel folytatódtak az erőszakos megmozdulások.
Buffalóban rendőröknek hajtott egy gépkocsi, a vezetőjét és utasát letartóztatták.
St. Louis-ban négy rendőrt is meglőttek a zavargásokban. Erről a helyi kapitányság számolt be a BBC szerint. A lap által idézett közlemény szerint mindannyiukat kórházba szállították, eszméletüknél vannak és lélegeznek.
“Sérüléseik a jelenleg rendelkezésre álló információik szerint nem életveszélyesek”
– közölték.
Los Angelesben továbbra is üzleteket törtek fel és raboltak ki, valamint autókat gyújtottak fel.
Több déli városban, így például az alabamai Birminghamben konföderációs emlékműveket támadtak meg a tüntetők.
A konföderáció az amerikai polgárháború idején (1861-1865) a déli, rabszolgatartó államok szövetsége volt, amely az északi, unionista seregekkel állt szemben.
William Barr igazságügyi miniszter hétfőn este elrendelte a szövetségi büntetés-végrehajtási intézetek igazgatóságának, hogy börtönlázadás elhárítására felkészült, speciális egységeket rendeljen Miamiba és Washingtonba.
A tárca szóvivője bejelentette, hogy minden rendelkezésre álló rendfenntartó erőt mozgósítottak, biztosítandó a rendet a szövetségi fővárosban. Washingtonban meghosszabbították a kijárási tilalmat.
Washingtonban este 7 órától lépett érvénybe a kijárási tilalom. Nem sokkal előtte a rendőrök és a katonaság még megkezdte az addig békés tüntetők kiszorítását. Ekkor könnygázt és lovas rendőröket is bevetettek.
Eközben Donald Trump a Fehér Ház Rózsakertjében mondott rövid nyilatkozatában hétfőn rendet ígért, ha szükséges, akár a hadsereg segítségével is.