Dél-koreai kutatók szerint a vírus a már meggyógyult emberek szervezetében újra aktívvá válhat.
A Bloomberg számolt be arról, hogy dél-korai kutatók arra a megállapításra jutottak:
Hogy koronavírus újra aktivizálódhat azokban, akik már egyszer kigyógyultak a betegségből.
Dél-Korea járványügyi hivatala 51 olyan embert talált, akiket már egyszer egészségesnek nyilvánítottak.
Mindezek ellenére mégis pozitív tesztet produkáltak és nem arról volt szó, hogy ismét elkapták a kórt.
Csijong Jeunkjong, az ország járványügyi hivatalának igazgatója szerint átfogó kutatásokat végeznek az üggyel kapcsolatban.
Emellett elmondta azt is, hogy előfordult, hogy egy páciens egyik nap negatív, másik nap pozitív teszteredményt mutatott.
Dél-Koreában a protokoll szerint akkor lehet valakit gyógyultnak nyilvánítani, ha 24 órán belül kétszer is negatív lesz a tesztje.
Radáásul az is elég agagsztó hír, hogy egyes esetek vizsgálatából az is kiderül, hogy nem biztos, hogy elég a 14 napos karantén a koornavíurs fertőzés esetén.
A szakemberek szerint ezért az enyhe tünetekkel házi karanténban tartott Covid-19-betegek esetében a felépülés után még legalább két hétig meg kellene hosszabbítani a karantént, biztosítandó, hogy ne fertőzzenek meg másokat.
Az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine című folyóiratban közzétett tanulmányukban a kutatók a pekingi PLA Általános Kórházban január 28. és február 9. között kezelt 16 beteg esetét mutatták be, akiknek átlagéletkora 35,5 év volt.
A kutatók több napon vettek garatmintákat és elemezték azokat. Gyógyulásuk után bocsátották haza a betegeket, amikor két negatív vírusteszt is megerősítette felépülésüket.
„Tanulmányunk legjelentősebb megállapítása az, hogy a betegek felénél rejtőzködött a vírus még a tüneteik megszűnésekor is. Súlyosabb fertőzés esetén hosszabb ideig tarthat a rejtőzködési idő”
– mondta Lokesh Shrama, a Yale Egyetem Orvostudományi Karának instruktora, a tanulmány társszerzője.
Ezeknél a betegeknél az elsődleges tüntetek a láz, a köhögés, a torokfájás és a nehéz légzés voltak.
Egy beteg kivételével öt nap volt a lappangási időszak, a tünetek átlagosan nyolc napig tartottak.
Egytől nyolc napig tartott az az időszak, amikor a tünetek megszűnése után még fertőzőképesek voltak.