Az univerzum mégsem végtelen?
Egyre durvább elméletek születnek arról, hogy mi lehet a világmindenség határainál, vagy azon is túl.
Senki sem tudja jelenleg a tudósok körében sem hogy a végtelen univerzum, határain túl mi létezhet.
Egyes elméletek szerint a kozmosz végtelen és önmagába hajlik vissza mint egy henger vagy papírlap amit meghajlítunk.
De minden esetben létezhetnek határai, csak mi 3 dimenziós lényekként nem vagyunk ebből képesek kilépni.
Ettől azonban még a fogalom létezhet, és a hengeren, vagy az önmagába visszahajló kozmosznak vannak határai, így azon túl is léteznie kell valaminek.
A megfigyelhető világegyetem magában foglalja az összes teret, amelyet megfigyelhetünk és mérhetünk, a hozzánk érkező fény alapján.
Világegyetemünk korát közel 14 milliárd évesnek mondjuk, de az ennél távolabbi fényeknek egyszerűen nem volt elég ideje még ahhoz hogy elérjen minket, így az számunkra megfigyelhetetlen.
A probléma ezzel az, hogy ez nem technikai korlátozás, mert nem arról van szó, hogy nem vagyunk elég fejlettek ahhoz, hogy belelássunk a titokzatos fátyol mögé.
A korlátozás a fény sebessége miatt van, ez olyan hogy például nem olvashatunk el olyan levelet sem, amely még nem érkezett meg hozzánk.
Továbbá maga a világegyetem is egyre gyorsabban tágul, ami azt jelenti, hogy a határ egyre távolabb kerül tőlünk.
A földről érkező rádiójel technikailag soha nem érné el a szélét, még akkor sem, ha végtelen ideig a széle felé haladna.
A megfigyelhető világegyetem egyre nagyobb lesz és soha nem fogunk tudni túl látni ezen a határon, így minden szándékunk szerint ez az egyetlen univerzum, amellyel valaha is kölcsönhatásba lépünk.
A csillagászok és a NASA adatai azt mutatják, hogy a csillagok végtelenjében nagyon messze létezik egy bizonyos derengés.
Olyan, mintha egy hatalmas fényfal lenne, de ez persze csak egy leegyszerűsítő hasonlat.
Emiatt szárnyra is kaptak különféle elméletek arról, hogy a NASA rálelhetett a Mennyországra az univerzum határán túl.
Ez tehát nem teljesen fedi a valóságot.
Ugyanakkor valóban egy ideje megfigyelhető a tudósok által valamiféle fényes derengés a tőlünk legtávolabb eső csillagok és galaxisok régiójából, ami rengeteg kérdést vethet fel azzal kapcsolatban is, hogy mióta tágul, ha tágul egyáltalán a világegyetem, és hogy mi van a kozmosz határain túl.
A Nagy semmi elmélete szerint az univerzumunkon túl csak a nagy semmi vár minket.
Egy nagy semmit azonban elég nehéz felfogni, mert amennyire tudjuk, minden létező dolog véges, még a látszólag végtelen dolgok is csak közel vannak a végtelenhez, de soha nem végtelenek.
Ki mit gondol erről?
Vajon vár ránk egy másik létezési sík vagy világ a kozmosz határain túl?