A zsidó szervezet találkozót kér a miniszterelnöktől, el szeretnének beszélgetni vele, mert nagyon aggasztónak tartják a kijelentését, és történelmi adottságok miatt nagyon ismerősnek is.
Orbán Viktor Magyarország jövőjét illetően borúlátó beszédet mondott Tusnádfürdőn, ám talán még ennél is aggasztóbb volt az a kijelentése, amit Európa kulturális, vagy ahogy fogalmazott, faji sokszínűségéről tett. A miniszterelnök azt mondta:
…van az a világ, ahol az európai népek összekeverednek az Európán kívül érkezőkkel. Na, az kevert fajú világ. És vagyunk mi, ahol Európán belül élő népek keverednek össze egymással.
Ezért például a Kárpát-medencében mi nem vagyunk kevert fajúak, hanem a saját európai otthonában élő népeknek vagyunk a keveréke. (…) Egymással hajlandóak vagyunk keveredni, de nem akarunk kevert fajúvá válni…”
A gondolatmenet rémisztő reflexeket hozott működésbe. Frölich Róbert országos főrabbi másnap nagyon egyértelműen állást foglalt, amikor azt írta:
Sokféle faj népesíti be a bolygónkat. Két lábon, dolgozva, beszélve, és néha gondolkodva azonban csak egyetlen faj él e földön:
a Homo Sapiens Sapiens. Ez a faj egy és oszthatatlan.”
Ezzel egyidejűleg kezdett el terjedni József Attila A Dunánál című versének két sora is a közösségi médiában: „Anyám kún volt, az apám félig székely, / félig román, vagy tán egészen az.”
Bár azt érdemes leszögezni, hogy Orbán korábbi kijelentései az etnikai homogenitásról tulajdonképpen nem tértek el mostani mondandója tartalmától, a fajok emlegetésével sokaknál vörös vonalat lépett át. Megszólalására hétfőn a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) szúrós hangvételű közleményben reagált.
Mint írták: a tusványosi beszéd „komoly aggodalmat keltett a zsidó közösségen belül”, a Mazsihisz pedig
nem tudja értelmezni a beszédnek a »fajok keveredésével« foglalkozó részét, ráadásul a miniszterelnök szóhasználata élesen szembe megy azzal a gyakorlattal, amely eddig a zsidó közösség számára európai összehasonlításban is egyedülálló biztonságot jelentett.”
Hozzátették: a tapasztalataikra és a családtörténeteikre alapozva muszáj szót emelniük az ilyen, félreérthető megnyilvánulások ellen, éppen ezért Heisler András, a Mazsihisz elnöke találkozót kért Orbán Viktortól.
Azt is írták: szükség van a párbeszédre, nemcsak a zsidó közösség, de a teljes társadalom érdekében is, mert szeretnék megakadályozni a közéleti viták eldurvulását.
A Mazsihisz „minden megkülönböztetett közösséggel szolidaritást vállal a humánum jegyében”
– jelentették ki.