A WHO új tüneteket vett fel a listájára, ezt jobb, ha mindenki tudja és eljut minél több emberhez!
A vezető tünetek listájához a láz, a köhögés és a légszomj mellé csatlakozott a fázás, a hidegrázás, az izomfájdalom, a fejfájás, a torokfájás és az ízlelés-, illetve szaglásvesztés.
Valamint a korábbi sima légszomj kategóriát „légszomj vagy légzési nehézségre” pontosították.
A tünetlista kiterjesztése azért is fontos, mert az Egyesült Államokban – akárcsak más, tesztszűkében lévő országokban – a jellemző tünetek megjelenéséhez kötik, hogy valakit tesztelnek-e koronavírusra vagy sem.
Ennek értelmében az amerikai járványügy abban az esetben javasolja, hogy „a beteg azonnal kérjen orvosi segítséget”, ha légzési nehézség, állandó mellkasfájdalom vagy mellkasi nyomás jelentkezik, ha kékes árnyalatban játszik az arc vagy az ajkak
– a mostani bővítésnél az indikációk közé került a zavartság, illetve az ébreszthetetlenség is.
Egyre több atipikus vagy szórványos tünet is megmutatkozik:
A szaglás és az ízlelés elvesztése, az emésztőrendszeri tünetek – például hasmenés –, vagy az elszíneződött lábujjak mind ezek közé tartozik.
Ezek mellett pedig egyre gyakrabban hallani a koronavírusos betegek neurológiai tüneteiről is, harmincas-negyvenes éveikben lévő betegeknél pedig több esetben alakult ki sztrók.
A sztrók és a lábujj-elszíneződés arra enged következtetni, hogy a betegség vérrögképződési zavarokkal is járhat.
A New York-i Mount Sinaiban dolgozó idegsebész, Thomas Oxley szerint az elmúlt két héten hétszeresére nőtt a sztrókkal jelentkező fiatal betegek száma, többségüknek sosem volt hasonló panasza, és kezdetben enyhe tünetekkel vagy tünetek nélkül látszott átvészelni a COVID-19-et.