2–3 kilométer magasra lövik a felhőkbe az ezüst-jodidot, ennek hatására a Dunántúlon esik az eső, de a felhők csapadék nélkül érkeznek az Alföldre – állítják.
Valóban időjárás befolyásolás zajlik a gazdák kárára?
Tényleg a még megmaradt jó földek megszerzéséről szól az egész?
A jégkármérséklő rendszer, a JÉGER több generátorkezelője halálos fenyegetést kapott, ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az érintett körzetekben leállítja a szolgáltatást.
A közlemény szerint egyre szélesebb körben terjed az a tévhit, amely szerint a JÉGER tehető felelőssé a Kelet-Magyarországon kialakult súlyos aszályért.
Hiába bizonygatja az agrárkamara meteorológusokra, szakértőkre hivatkozva, hogy a berendezésnek semmi köze a keleti országrészben kialakult áldatlan állapotokhoz.
Azt gondolják, hogy amikor a viharfelhők közeledtével országszerte beindítják a talajgenerátorokat, majd 2–3 kilométer magasra lövik a felhőkbe az ezüst-jodidot, ennek hatására a Dunántúlon esik az eső, de a felhők csapadék nélkül érkeznek az Alföldre.
Ennek főlege gy a közösségi médiában felbukkant bejegyzés az oka, egyik fő forrása.
Szakértők már többször is cáfolták az összeesküvés-elméletet, többeknek mégis a meggyőződése, hogy pont a berendezések négy évvel ezelőtti telepítése óta vált esik lényegesen eltérő mennyiségű csapadék az ország dunántúli és keleti részében.
Azzal érvelnek ugyanis, hogy az időjárás befolyásolása ily módon is járhat beláthatatlan következményekkel.
Régóta mennek különféle viták arról, hogy akkor ez most mennyire is számít beavatkozásnak a természetbe.
Az időjárásba egyértelműen beavatkozunk vele, és az is nyilvánvaló, hogy gyakorlatilag csak Isten tudja, mik a hosszabb távú hatásai egy ennyire komplex rendszerre nézve, mint a globális és/vagy a helyi időjárás.
Baranya megyében 1982 előtt évente átlagosan a megye területének 4,4 százalékát, azaz 195 négyzetkilométert érintett jégeső.
A jégkármérséklés beindítása óta, azonban ez az arány már csak a megye 1 százalékára csökkent le.
Azonban számos tudós véli úgy, hogy ezen rendszerek esetleges káros hatásai még ma sem teljesen ismertek.
Egyébként ezzel egész Európában egyedülálló módszerrel mérséklik a jégkárokat Magyarországon.
Létezik egy sokkal logikusabb másik magyarázat is az Alföld, és úgy általában véve a keleti régió elsivatagosodására: mégpedig az, hogy ez a vízrajzából sajnos azonnal adódik.
Ki mit gondol?