Lehet, hogy földönkívüliek tartanak felénk?
Csillagászok a napokban számoltak be arról, hogy sikerült egy olyan furcsa objektumra lelniük a Naprendszerben.
A szóban forgó anomália egyáltalán nem hasonlít semmire, amit eddig láttak korábban.
Több olyan vonása is van, melyek miatt felmerült az is, hogy egy mesterséges tárgy, esetleg egy földönkívüli űrhajó is lehet.
Ráadásul az objektum elképesztő hasonlóságot látszik mutatni a Star Wars filmek jól ismert Ezeréves Sólyom nevű űrhajójával.
A meglepő alakú tárgy esetében ugyanakkor vélhetően nem egy földönkívüli hajóról van szó, hanem egy üstökösről, ami csak a véletlennek köszönheti, hogy megdöbbentően hasonlít a Han Solo közismert járgányára.
Az egyébként 12P/Pons-Brooks néven azonosított üstökös kinézete ugyanis csak most változott ilyenre, miután július 20-án a feltételezések szerint nagy mennyiségű törmelék robbant le róla.
Utóbbi a Naphoz történő közeledés következménye lehet: ennek hatására ugyanis felmelegednek az üstökös egyébként megfagyott gőzei és gázai, és ezek hirtelen kitágulása és kiszabadulása robbanthatta le azt az – elsősorban kőből és jégből álló -anyaghalmazt, ami az égitestnek – immár csóvává alakulva – a furcsa alakját kölcsönzi.
A 12P/Pons-Brooks nem új jövevény egyébként, mert legalább 200 éve kering a Nap körül, amit 71 évente kerül meg teljesen.
Eddig azonban sem alakja nem hasonlított az Ezeréves Sólyomra, sem annyira nem volt fényes, hogy könnyen meg lehetett volna figyelni.
A múlt héten történt, a vélhetően az említett robbanások hatására történő felragyogását egyébként egy magyar csillagász, Tamás Elek, a nyíregyházi Harsona Obszervatórium munkatársa fedezte fel, de azóta furcsa alakja okán a figyelem középpontjába került a szűken vett szakmai körökön kívül is.
Azt nem tudni, hogy az üstökös furcsa, Millenium Falcon alakja meddig fog fennmaradni, de azt igen, hogy az égitest az elkövetkező közel egy évben egyre közelebb fog érni majd a Földhöz.
Legközelebb 2024 június 2-án lesz hozzánk, amikor mintegy 230 millió kilométerre zúz majd el bolygónk mellett.
Addig az égitest folyamatosan egyre fényesebbé fog válni az éjszakai égbolton – annyira, hogy egy időszakban majd akár szinte szabad szemmel (de legalábbis egy jobb távcsővel) is meg lehet majd figyelni a külvárosi és vidéki, kevésbé fényszennyezett területeken.