Soha nem látott krízis jöhet a koronavírus-járványt követően, tízmilliók kerülhetnek az éhezés küszöbére.
Aggasztó képet fest a koronavírus-járványt követő időkről az ENSZ élelmiszer-világprogramjának (WFP) igazgatója az Index értesülései szerint.
David Beasley az ENSZ Biztonsági Tanácsa ülésén fogalmazott úgy, hogy a világjárvány 2020 végére megduplázhatja az éhezők számát a világon.
„Az éhínség bibliai méreteket ölthet
– mondta a WFP vezetője –, újabb 130 millió ember kerülhet az éhezés küszöbére, a számuk így meghaladhatja a 265 milliót.
Beasley szerint csak úgy lehet elkerülni a világméretű tragédiát, ha ehhez van elég élelmiszer, illetve megvannak a szükséges anyagi források, valamint felszámolják a szállítmányozást nehezítő akadályokat.
A WFP szerint a legrosszabb esetben 35 országot érinthet a tömeges éhezés, ezek közül tízben már most is éhínséghez közelít a helyzet.
Az Index elemzése szerint ez a teljes harmadik világot is jelentheti: több afrikai ország mellett Indiában és Dél-Amerika egyes országaiban is drámai a helyzet.
A legtöbb, élelmiszersegélyre váró embernek legfeljebb 1-2 napra elegendő élelmiszer-tartaléka lehet, de akad, akinek még ennyi sem jut.
Kolumbiában például odáig fajult a helyzet, hogy élelmiszert szállító teherautókat kezdtek fosztogatni.
A helyzetet a koronavírus-járvány csak súlyosbítja, az élelmiszer-utánpótlás ugyanis a lezárások, korlátozások miatt éppen azok az országok kerültek a legrosszabb helyzetbe, amelyekben amúgy is a legnagyobb szükség van a támogatásra.
Az éhínség esélyét növeli, hogy a világjárvány miatt rengeteg ember veszítette el az állását, ezzel a keresetét, köztük a családjukat támogató vendégmunkások, a gazdasági helyzetet pedig súlyosbítja az olajpiac összeomlása.
A járvány miatti iskolabezárások sok gyerektől vették el a napi egyetlen biztos táplálékforrást, ez világszerte közel 370 millió gyereket érint.
Sokak szerint tehát nagy a baj, és bár önmagában a vírus is rendkívül veszélyes lehet, de ez még semmi a nyomában járó katasztrófáknak és következményeknek, mint amilyen a fent említett éhezés és élelmiszerválság.
Ez ugyanis hosszú távon még többeket veszélyeztet.
Ráadásul az emberi ellátórendszer egyhamar nem fogja tudni kiheverni a dolgot -állítják a szakértők.