Robbanásveszélyben a NATO, készül a forgatókönyv Kína és Oroszország támadására.
Kína és Oroszország egyidejű katonai támadásának lehetősége aggodalmakat kelt a nemzetközi biztonsági szakértők körében.
Egy, a Bild német hírportál által szerdán felvázolt forgatókönyv szerint Kína Tajvant célozná, míg Oroszország Litvániába indítana offenzívát, a NATO 5. cikkelye szerint az egész védelmi szövetség részvételét kiváltva.
Németország, amely Litvániában harci dandárt állomásoztat, az első vonalba kerülne, így központi szerepet játszana a védekezésben.
A lap által megszólaltatott szakértők szerint a tervek egy kettős támadás kivédésére már régóta készen állnak, de azokat nem hozzák nyilvánosságra a stratégiai előny érdekében.
Lengyelország, Észtország és Lettország is részt venne a védelemben, de az Egyesült Államok is támogatná európai szövetségeseit, annak ellenére, hogy az USA belpolitikai körülményei bizonytalanságot okozhatnak a beavatkozás mértékében.
Az amerikaiak különösen nehéz helyzetben lennének, hiszen a Csendes-óceánon Kína Tajvan elleni támadása esetén egyszerre kellene kezelniük két frontot.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy légierő és haditengerészet is bevonódhatna a tajvani konfliktusba, miközben Európában is komoly katonai készültségre lenne szükség.
Egyes szakértők szerint Kína nem kizárólag hagyományos katonai eszközökkel léphet fel, hanem kibertámadásokkal is próbálhatja destabilizálni Tajvant.
A NATO főtitkára, Mark Rutte kiemelte, hogy az Egyesült Államoknak mindkét térségben aktív szerepet kell vállalnia, hisz a Csendes-óceán és Európa biztonsága összefügg.
Ezért a nyugati országoknak olyan katonai felállást kell kialakítaniuk, amely képes egyszerre kezelni a kínai és orosz fenyegetést.
A helyzetet bonyolítja, hogy a jelenlegi politikai légkörben, kiemelten az Egyesült Államokban, nem teljesen egyértelmű, milyen politikai döntések születnek majd a válság kezelésére, így a nyugati szövetségnek előre megtervezett, gyors és hatékony választ kell kidolgoznia a potenciális konfliktus elhárítására.
Láthatóan felborult az eddig közel több mint 30 éve nagyjából fennálló régi, békére lapuló világrend.
Egy sokkal végzetesebb és kiszámíthatatlanabb korszak jöhet el- állítja egyre több szakértő.