Biológiai nyomok a marsi kőzetek belsejében. ősi férgek fosszíliái lehetnek a tudósok szerint.
A Mars mint bolygó régóta foglalkoztatja az emberiséget. Már az 1800-as éven végén is rengetegen gondolták úgy, hogy talán marslakók élhetnek rajta, és egy idegen civilizáció otthona lehet.
Aztán ahogy fejlődött a tudomány és a technológia, rájöttünk, hogy nem így van.
Azonban az utóbbi évek kutatási eredményei megint csak azt kezdték el pedzegetni, hogy a Marson élet nyomai vannak.
Nem csak ősi élet nyomai, hanem egyesek egészen odáig mennek a állításokkal, hogy akár napjainkban is lehet föld alatti rejtett ökoszisztéma a Marson.
Sőt, egyes tudós csoportok azt állítják, hogy a Mars felszínét rengeteg kagylóhéj borítja, melyek egyértelműen meszes vázzal rendelkező egykori marslakók maradványai.
A képeket annak idején összehasonlították a Földön található kagylók maradványairól készült képekkel, és kísérteties volt a hasonlóság.
Most újabb bizonyítékokat találtak.
Ősi marsi férgek nyomait, egész pontosan lenyomatait a kőzetek belsejében.
Többek között például zöld algák, és apróbb férgek egyértelmű bizonyítékait, azaz a Marson egykor egészen bizonyos, hogy volt egy bonyolultabb szintű élet.
Ugyanezt bizonyítja a Földön az Antarktiszról előkerült egyik aszteroida darabka, mely bizonyíthatóan a Marsról származik.
Ebben a kőzetdarabban szintúgy biológiai lények mikroszkopikus méretű maradványai, kvázi lenyomatai tárultak fel a tudósok előtt.
1996 augusztus 7-én hirtelen nagy nyilvánosságot kapott, amikor maga Bill Clinton amerikai elnök jelentette be, hogy a NASA az egyik marsi meteoritban egykori életre utaló nyomokat talált.
A bejelentés körülményei a tudományban teljesen szokatlanok voltak.
Elnöki beszéd, sajtótájékoztató, újságok szalagcímei, lelkes és szkeptikus nyilatkozatok a világ valamennyi televíziójában – az akkor kialakult helyzet mintha előrevetítette volna azt a cirkuszt, ami egy Földön kívüli civilizáció üzenetének felfedezése kapcsán is várható lesz.
A meteoritban vékony, bakteriális bevonatra emlékeztető réteget azonosítottak, amely mikrobák élettevékenysége nyomán is keletkezhetett a kőzetekben.
Az ALH 84001 jelű, bizonyítottan marsi eredetű meteoritban talált szerves anyagban olyan vegyületek (úgynevezett policiklusos aromás szénhidrogének) vannak, amelyek a Földön gyakran élőlények lebomlása után maradnak vissza.
Emellett folyékony vizes közegben kivált apró karbonátszemcséket is találtak, belsejükben sajátos, úgynevezett nem egyensúlyi ásványtársulásokkal.