Szomorú részletekre derült fény.
Nemrégiben jelent meg Karikó Katalin Áttörések című önéletrajzi könyve, amelyben élete olyan hihetetlen eseményeibe is beavatja az olvasókat, mint amikor kislánya plüssmackójába varrva csempészett valutát, amellyel fel is szállt egy Brüsszelbe induló repülőre.
Karikó Katalin megoszt a családi életéből egy döbbenetes tragédiát is, amelyre most Dulai Péter, a népszerű Élet elleni bűncselekmények-oldal szerkesztője figyelt fel.
„Anyuka dédszüleit meggyilkolták. Ennél többet nem tudok. Nem tudom megmondani, ki tette és miért, csak annyit tudok, hogy a Kunhegyesen élő Szász Károlynak és feleségének élete hirtelen és erőszakosan ért véget”
— idézte az 1934-es esetről író Karikót a kriminológus.
Többet egy kilenc évvel később megjelent törvényszéki közleményből lehet megtudni. Ez a Magyar Országos Tudósítóban 1943. június 2-án jelent meg.
„Az anyag elolvasása után elmondható, hogy nem csak Karikó Katalin nem tudja, ki/kik követte/követték el az ükszülei sérelmére elkövetett bűncselekményt, az ügy ugyanis felmentéssel zárult.
Pontos dátumot egyébként nem találtam, de a kettős rablógyilkosság pár nap eltéréssel éppen 89 éve történt. A kunhegyesi kettős rablógyilkosság vádlottját a tábla felmentette”
—jegyezte meg Dulai.
A vádlottat annak ellenére felmentették, hogy beismerte a kettős gyilkosság elkövetését.
Mint a korabeli tudósításban olvasható a Karikó ükszülei ellen elkövetett szörnyűségről, „egy ismeretlen fiatalember éjszaka behatolt Szász Károly gazdálkodó lakásába, ahol közvetlen közelről Szász Károlyt pisztollyal háromszor fejbe lőtte, majd Szász Károlynét ölte meg ugyancsak pisztolylövéssel.
A gazdálkodó házaspár a gyilkos merénylet folytán életét vesztette. A tettes ugyanakkor 3500 pengőt elrabolt. A Szász házaspár rablógyilkossági esetében a gyanú Gonda /Kasza/ Istvánra terelődött, aki bejáró cseléd volt Szászéknál.
“A főtárgyaláson a vádlott tagadta a terhére rótt bűncselekmények elkövetését. Kihallgattak több tanút, de ezeknek a vallomása nem nyújtott elegendő terhelő bizonyítékot a vádlott terhére, aki azzal is védekezett, hogy az előző beismerő vallomásokat kényszer hatása alatt tette”.
„A királyi ügyészség fellebbezése folytán a budapesti királyi tábla dr. Szabó József elnöklésével tárgyalta ezt a bűnügyet. Az iratok részletes ismertetése, majd a perbeszédek elhangzása után a tábla a törvényszék felmentő ítéletét helybenhagyta.”