Egy elképesztő gazdasági átrendeződés kezdetén vagyunk – állítják a szakemberek.
A mostani járvány brutális hatással sújtott le a világgazdaság talán leginkább jelentős részére, kvázi a gazdasági motor szívére:
Kína gazdaságára.
Vuhan és környéke ugyanis alapvető fogaskereke volt ennek a gépezetnek, és mivel a vírus már egy az egész bolygóra kiterjedő járvánnyal fenyeget, így a gazdaságra is súlyosa csapással van.
Sokak szerint pedig nagy a valószínűsége, hogy ez hozhatja el a régóta emlegetett nagy válságot, melyet a 2008-as válsághoz hasonló erősségűre vagy nagyobbra tippeltek a közgazdászok.
Ráadásul hamarosan megkezdődhet a gazdasági összeomlás mellett az úgynevezett gazdasági “olajháború”…
Kína a világ legnagyobb energiaimportőre, ha ott leáll a gazdaság, akkor az hatással van az olaj árára is.
Mindannyian láthattuk fotókat a teljesen kihalt kínai utcákról, a bezárt boltokról, márpedig ha a lakosság nem használja az autóját, ha a kereskedők nem akarják
A pontból B-be elvinni a termékeiket, akkor bizony csökkenni fog az igény az olaj iránt.
És ha a világ legnagyobb importőre hirtelen jóval kevesebb olajat akar vásárolni, mellesleg világszerte visszaesik a turizmus – mivel kevesebbet utazunk – akkor azonos termelési szint mellett túlkínálat fog kialakulni, annak pedig árcsökkenés lesz a vége.
A logika egyszerű: ha már kevesebbért tudjuk eladni a termékünket, akkor adjuk el minél több ügyfélnek, akár olyannak is, aki eddig mástól – drágábban – vásárolt.
A CNBC értesülései szerint Szaúd-Arábia azért is választott ennyire drasztikus lépést, mert az OPEC és Oroszország tárgyalásain egyáltalán nem sikerült még csak közel sem kerülni egy megállapodáshoz.
A rossz hír, hogy a szaúdiak lépése önmagában is az olajárak esését hozza magával, ám mivel a világgazdaság vélhetően nem fog egyhamar magához térni – Olaszországban épp a hétvégén ítéltek egy hónapos vesztegzárra 17 millió embert –, ezért több elemző további drasztikus áreséssel számol.
Hétfőn a Brent olaj hordónkénti ára 36 dollár körül volt – egy éve még 60 dollár felett, 2018 elején pedig 80 dollár felett jegyezték – ám a Goldman Sachs elemzőcég szerint a második és harmadik negyedévben ez 30 dollár is lehet, sőt, akár 20 dollárra is benézhet
– írja a HVG.hu
Az olajháború pedig mindenkire hatással lesz. Ezt még az USA sem kerülheti el, a Chevron például már elvesztette tőzsdei értéke ötödét 2020-ban.
Az amerikai olajcégek 86 milliárd dollárnyi adósságot görgetnek maguk előtt, aminek a nagy részét a következő két évben kellene törleszteni.
Márpedig ha esnek az árak, és a szaúdiak agresszív lépései miatt csökkennek a piaci lehetőségek, akkor fennállhat a lehetősége annak, hogy ezek a cégek nem fogják tudni visszafizetni a hiteleiket.
Az egész önmagában azt eredményezné, hogy a nagy olajtermelő országok lényegében ki fogják csinálni magukat az elkövetkező időszakban.
A nagy olajháború pedig rövid távon hatalmas esést hoz a benzin árakban, aminek az autósok örülnek, azonban hosszabb távon segítik előidézni azt, amitől mindenki fél:
A nagy globális világválságot.