Roska Botond szenzációs eljárása vissza adhatja a vakok látását. Az első kísérletek döbbenetes eredményekkel zárultak.
Egy szinte teljesen vak embernek adták vissza a “szeme világát”!
Gratulálunk neki, és reméljük hogy ismét lesz magyar Nobel-díj!
A Cell című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a Dr. Roska Botond vezette kutatócsoportnak sikerült mesterségesen olyan retinát létrehoznia, mely az egészséges felnőtt ember szervének megfelelően funkcionál.
Mindemellett már több olyan kísérleten is túl vannak, melyek során egy egészséges embernek sikerült visszaadni a látását.
Noha még nem egy tökéletes látásról van szó, de a teljes vakságból sikerült visszahozni valakinek az érzékelését úgy, hogy már képes felismerni a tárgyakat, ami hihetetlenül jelentős áttörés.
Nem véletlen, hogy bizonyos tudományos berkekben már most azt beszélik, hogy Roska Botond lehet a következő évek Nobel-díjasa.
Főleg azért gondolják sokan így, mert a Nobel-díj előszobájának számító Louis Jeantet-díjat nemrég zsebelte be.
Sőt, még a legnagyobb magyar állami kitüntetést is megkapta, amit magától Áder János köztársasági elnöktől vehetett át.
Roska Botond eljárása forradalmasíthatja a szembetegségek gyógyítását különösen a vakság kezelését.
“Nincs olyan vakság, ami ne lenne gyógyítható”
– állítja.
“Nagyon leegyszerűsítve úgy, hogy a szembe körülbelül százmilliárd, számítógép segítségével létrehozott vírusrészecskét fecskendezünk, ez körülbelül annyi, amennyi idegsejt az agyban található.
Ezekkel a vírusokkal genetikus anyagot juttatunk be a szembe.
Hirdetés
A genetikus anyag egyrészt kifejez egy fényérzékeny fehérjét, ami fényérzékennyé teszi a sejtet.
Másrészt bekerül a fehérjével együtt egy címke is, ami minden sejtbe bejut ugyan, de csak ott fejti ki a hatását, ahol az szükséges. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy hol hat ez a fehérje.
A vakság során ugyanis a retinában található fényérzékeny sejtek elhalnak, a fehérje más sejteket tesz fényérzékennyé.”
A dr. Roska Botond – aki az egyetemen végzett és tavaly elnyerte az intézmény legnagyobb presztízsű nemzetközi díját, a Semmelweis Budapest Award-ot – által vezetett Institute of Molecular and Clinical Ophthalmology Basel munkatársainak most sikerült perifériás szövetből – kötőszöveti sejtekből, illetve vérből – mesterségesen olyan fényérzékeny retina organoidot létrehozni, amelynek tulajdonságai gyakorlatilag megfelelnek az egészséges felnőtt emberi retina tulajdonságainak.
Őszintén és nagyon reméljük, hogy hamarosan Nobel-díjas magyar tudósunk lesz ismét és milliók látását adhatja majd vissza Roska Botond.