Mi az a húsragasztó, és mennyit eszel belőle a tudtodon kívül? Kevesen tudják, de veszélyes lehet.
A transzglutamináz vagy ismertebb nevén a húsragasztó egy gyakran használt vegyület a feldolgozott ételek világában. Szinte minden felvágottban megtalálható.
A kérdés csak az, mennyire biztonságos.
A legtöbb helyen azt lehet olvasni, hogy az Európai Bizottság betiltotta a húsragasztó használatát 2010-ben, és valóban rengeteg vita volt ezzel kapcsolatban.
Azonban a tiltás főleg a szarvasmarhából és a disznóból származó, kollagénalapú húsragasztókra vonatkozott.
A transzglutamináz használata továbbra is engedélyezett, és, mivel előállítás-technológiai alapanyag, feltüntetni sem muszáj a csomagoláson, bár ezzel kapcsolatban történtek már előrelépések
-írja a Femina.
Ez a szer önmagában nem veszélyes, azonban más lehet a sütési követelménye, mint a normális húsoknál.
A másik probléma ezzel az adalékanyaggal kapcsolatban, hogy rossz hatással lehet a glutén- és lisztérzékenyekre.
A vita végére az Európai Bizottság tett pontot 2013-ban, amikor kimondta: egészségre nem ártalmas, ezért használható az az enzim, amelyet a húsnyesedék összeragasztásához használnak.
Azonban sokszor megtévesztő lehet az emberek számára.
A fogyasztó ugyanis sokszor be van csapva mert azt hiszi, hogy egy egész húst eszik, miközben számos esetben ilyen-olyan, sokszor nem is egyetlen állatból származó összeragasztott húst fogyaszt.
Az ilyen húsok készítésével foglalkozók számára az enzim egészségügyi kockázatot is jelent, mivel az enzimek fehérjék, azaz potenciális inhalációs allergénnek.
Az élelmiszeripar számára ugyanakkor megéri ilyen húsokat „gyártani”, hisz olcsó alapanyagból látszólag értékesebb húst tudnak előállítani.
A NutritionFacts.org szerint az Egyesült Államokban gyakori a Coli baktérium ezekben a húsokban, ami a gyakori bélrendszeri fertőzések és autoimmun betegségek kiváltója is lehet.