Egy új tanulmány alapján 68-86 ezer éves emberi maradványokat őriz a laoszi Tam Pà Ling barlang – számolt be róla az IFLScience.
A kutatók szerint a leletek a Homo sapienstől, nem pedig közeli, ősi rokonunktól, a gyenyiszovai embertől származnak.
Amennyiben a megállapítások igazak, úgy a Tam Pà Ling-i csonttöredékek a legkorábbi emberi maradványok Délkelet-Ázsiában, és sokat elárulnak a korai migrációról.
Az érintett, ősi populáció valószínűleg nem lett sikeres, és idővel elbukott.
„A Tam Pà Ling kulcsszerepet játszott az Ázsián keresztül történő modern emberi vándorlás történetében, de jelentőségét és értékét csak most ismerik fel”
– mondta Dr. Fabrice Demeter, a Koppenhágai Egyetem munkatársa és a tanulmány egyik szerzője.
A barlangban valószínűleg nem éltek emberek, a maradványok csak besodródtak ide.
A lelőhelyen kőeszközöket eddig nem fedeztek fel.
Egyes szakértők korábban felvetették, hogy a maradványok egyetlen nagy áradással kerülhettek a Tam Pà Lingbe, ezért a helyi leletek datálása nem megbízható.
A kutatók ugyanakkor most igazolták, hogy az üledékek lassan, rétegenként épültek fel, a csapat rétegtani módszerekkel és állati fogak elemzésével határozta meg az emberi csontok korát.
A régészeti és genetikai vizsgálatok alapján a Tam Pà Linget is érintő korai migráció sikertelen volt. Hogy a térség ősi lakói végül miért tűntek el, rejtély.
Egyesek szerint a most megtett felfedezés is azt bizonyíthatja, hogy létezhetett az úgynevezett “előző emberiség”.
Vagyis hozzánk hasonló fejlettséggel rendelkező, egykori virágzó civilizációk, melyek aztán a távoli múltban lehanyatlottak és nyomaik nagyrészt eltűntek a történelem és az idő süllyesztőjében.
A paleoasztronautika és az előző emberiség elméletének hívei szerint a jelenlegi emberiség már hatodjára indult újra, mi vagyunk azok, akik az ötödik emberi civilizációt követték a kipusztulást követően.
Az előző emberiség elméletére noha csak közvetett bizonyítékok vannak, sokan még a tudósok között is úgy gondolják, hogy maga a teória nem zárható ki, hiszen csak nagyon keveset tudunk a földünk múltjával kapcsolatban.