Fellebbenhet a fátyol a titkos vatikáni aktákról. A pápa és az ördög kapcsolatáról.
Guy Walters brit író és történész, aki exkluzív betekintés nyert a Vatikán titkos levéltárába, az egyház reagálását vizsgálta a II. világháború eseményeire, és azt, hogyan mentette meg a pápa 700 000 zsidó ember életét.
Felfedezéseit a Titkos vatikáni akták megnyitása: A pápa és az ördög című dokumentumfilm összegzi.
Guy Walters úgy emlékszik vissza arra a pillanatra, amikor felajánlották neki, hogy meglátogathatja a Vatikán titkos levéltárát, mint amit érezhet valaki, amikor megnyeri a lottót:
Hihetetlen és soha vissza nem térő alkalom. Pont ezért mondott gondolkodás nélkül igent a lehetőségre.
Mióta megírta első könyvét, a Hunting Evil-t – az „Ördög üldözése”, ami arról szól, hogy miként menekültek el a nácik a második világháború végén –, mindig is arról álmodozott, hogy bejusson a helyre, amit a levéltárak „szentgráljaként” emlegetnek.
Walterst leginkább az érdekelte, hogyan reagált és cselekedett a Vatikán a második világháború alatt és az azt követő pár évben.
Kifejezetten ezt a témát, valamint XII. Piusz pápa és Adolf Hitler zavaros kapcsolatát tárja fel és vizsgálja a Titkos vatikáni akták megnyitása című dokumentumfilm-sorozat.
A levéltárban tett látogatás után válaszokat kapott olyan kérdésekre, amelyek régóta aggasztják a témát vizsgáló történészeket. Mennyire békítette XII. Piusz Hitlert?
Megpróbált-e segíteni a zsidóknak kiszabadulni a nácik karmai közül? Milyen volt a viszony a Vatikán és Mussolini között?
Mennyit tudott előre a Vatikán a nácik terveiről?
És végül, hogy valóban volt-e egy náci összeesküvés a pápa elrablására?
Ennek két verziója van, ami felett most is heves viták folynak.
Piusz igyekezett elkerülni a határozott kijelentéseket, hivatalosan nem tiltakozott a háborús bűntettek ellen sem, inkább valamiféle eredményes háttérpolitikát próbált folytatni.
Mások szerint pedig egyensen félrenézett a zsidó koncentrációs táborok létét illetően és ma már több történelmileg bizonyítható tény áll rendelkezésre ezügyben.
Más sejtése és meglátások szerint Piusz csak azt tette amit ebben a helyzetben tehetett.
Maguk a német katolikus vezetők is könyörögtek neki, hogy ne lépjen fel nyíltan a nácik ellen, mert az veszélybe sodorná őket.
Ugyanakkor intenzív tárgyalásokat folytatott titokban a szövetséges hatalmakkal. Minden beszélgetést rögzített – ezeknek az átiratait a Vatikán 2020-ban tette nyilvánossá amit az újságíró meg is vizsgált.
A megítélése ennek ellenére nagyon rossz volt és az a hír járta(erre pedig több közvetett bihzonyíték is előkerült) hogy a Vaitkán tevékenyen részt vehetett a hábotú végén a náci háborús bűnösök Európából való kimenekítésében.
Ugyanakkor XII. Piusz – bár nyilvánosan nem tett elmarasztaló kijelentéseket Hitlerről – minden erejét latba vetette annak érdekében, hogy a Führert eltávolítsák a hatalomból.
Három puccskísérletről bizonyítható, hogy a pápa támogatásával zajlott.