2023-ban vagy 2024-ben újabb átlaghőmérsékleti rekord dőlhet meg – állítják éghajlatkutatók. Köztük Magyarországon is.
Durva jelenség van készülőben, az egész világra hatással lesz
A klímamodellek szerint a Csendes-óceánon a globális hőmérsékletet csökkentő, a három évig tartó La Nina éghajlati jelenséget követően, még ebben az évben visszatér ellenpárja, az El Niño, ami melegebb időjárást eredményezhet
– írja a Reuters.
Carlo Buontempo, az Európai Unió Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálatának igazgatója azt mondta, hogy az El Niño hatására az Egyenlítő mentén nyugat felé fújó szelek lelassulnak, és keleti irányba tolják a meleg vizet, ami magasabb óceáni felszíni hőmérsékletet teremt.
Ez a folyamat általában globális szinten rekordhőmérsékletekkel jár. Az még nem tudni, hogy ez 2023-ban vagy 2024-ben következik-e be.
Az éghajlati modellek azt sugallják, hogy az északi féltekén a nyarat követően visszatérnek az El Niñóra jellemző állapotok, majd az év vége felé erős El Niño-hatás alakulhat ki – mondta.
A világ eddigi legmelegebb éve 2016 volt, amely egybeesett egy erős El Niño-hatással – bár az éghajlatváltozás még a jelenség nélküli években is fokozta a szélsőséges hőmérsékleteket.
Az eddigi legforróbb év jön, a tavalyi aszály ehhez képest semmi
Az elmúlt nyolc év volt a világ legmelegebb időszaka – ami az üvegházhatású gázok kibocsátása által vezérelt hosszabb távú felmelegedés irányzatát mutatja – vélik a tudósok.
Ezért ha minden igaz, a mostani, 2023-as és 2024-es év hihetetlenül meleg lesz, melegebb lehet az eddigieknél is.
A világ globális átlaghőmérséklete jelenleg 1,2 Celsius-fokkal magasabb, mint az iparosodás előtti időkben
– állapította meg a központ.
Történt ez annak ellenére, hogy a világ legtöbb nagy kibocsátója vállalta, hogy nettó kibocsátását végül nullára csökkenti, a globális szén-dioxid-kibocsátás tavaly mégis tovább nőtt.
Ezért folyamatosan haladunk egy kritikus pont felé, mely után már nem lesz visszafordítható ez a folyamat.
Sőt, a pesszimista becslések szerint ez a pont már rég eljött, de nem szeretnek beszélni róla a tudósok részben azért, mert akkor az összes klímatörekvés szükségtelenné és okafogyottá válna.