Tudósok őrült ötlete: termeljünk áramot a felesleges vércukorból. mind élő biorobotok lehetünk az évtized végére, mint a Mátrix című film borzalmas jövőképében?
Egy elképesztő találmány hátborzongató lehetőségekkel.
Svájci kutatók meglepő ötletet valósítottak meg a gyakorlatban. Olyan a testbe ültethető üzemanyagcellát készítettek, amelyik a szövetekből származó felesleges vércukorból állít elő elektromos energiát.
Néhány súlyos betegség, például szívproblémák vagy 1-es típusú cukorbetegség olyan orvosbiológiai eszközök használatát igényli, amelyekhez megbízható energiaellátás kell.
Bázeli kutatók olyan beültethető üzemanyagcellát fejlesztettek ki, amelyik – járulékos haszonként –kinyeri a szervezet számára felesleges glükózt (vércukrot), és abból állítja elő az energiát.
Az üzemanyagcella belsejében rézalapú nanorészecskékből álló anód (elektróda) található. Glükonsavra és protonra hasítja a glükózt, így állít elő elektromos áramot.
Az üzemanyagcella nem szőtt anyagba csomagolt és algináttal bevont, orvosi használatra jóváhagyott algás termék. Kis teászacskóra hasonlít, amelyet a bőr alá lehet ültetni.
Az alginát felszívja a testfolyadékot, és lehetővé teszi a glükóz átjutását a szövetből az üzemanyagcellába – magyarázzák a szakemberek az Advanced Materials folyóiratban.
Ez a rendszer tehát ötvözi a folyamatos energiatermelést és a szabályozott inzulinadagolást. Amint az üzemanyagcella többlet glükózt regisztrál, áramot termel.
Ezt az elektromos energiát azután arra használják, hogy a sejteket inzulin termelésére és a vérbe való felszabadítására ösztönözzék. Ennek eredményeként a vércukorszint normális szintre süllyed.
Ha egy bizonyos küszöbérték alá esik, az elektromosság és az inzulin termelése leáll.
Ezért egyesek a cukorbetegség végső ellenszerének tartják.
Tény, hogy így nem lenne szükség injekciózásra. csak egy egyszeri beültetésre.
Az üzemanyagcella által biztosított elektromos energia azonban nemcsak a tervezősejtek stimulálásához elegendő, hanem ahhoz is, hogy a beültetett rendszer külső eszközökkel, például okostelefonnal kommunikáljon.