Felvételeket is készítettek az egybefüggő “telepekről”?
A NASA jelentése szerint a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nevű űrszonda – amely évek óta kering a vörös bolygó körül és vizsgálja azt – „szokatlan” képződményeket talált a bolygó felszínén.
Az eszköz nagyfelbontású kamerája kör alakú anomáliákat örökített meg, amire eddig nem volt példa.
Természetesen szinte a bejelentés után azonnal szárnyra kaptak különféle vad teóriák arról, hogy pontosan mik is lehetnek ezek a furcsa képződmények.
Egyesek azt sem zárták ki, hogy ezek gigantikus, egybefüggő gombatelepek lehetnek.
A Marson állítólagosan található élet nyomait egyébként rendre “felfedezni vélik” sokan az utóbbi években, sőt, egyes a felszínről készített felvételeken sokan egybefüggő erdőséfeket és fákat szúrnak ki, de vitatkoztak már vízzel teli tómedrekről is.
Azt egyébként ma már a NASA sem zárja ki, hogy időszakosan folyékony formában is megjelenhet a Mars felszínén különösen a sarkoknál olvadt víz a marsi nyarakon.
Alfred McEwen, a NASA bolygógeológusa szerint a Marson gyakoriak a homokdűnék, amelyek sokféle formában jelentek már meg, és feltehetően ezek is homokfűnék lehetnek.
Azonban a mostaniaknak szinte tökéletes kör alakjuk van, ami meglehetősen szokatlan.
A vizsgálatok során kiderült, hogy a déli oldalukon kissé meredekek, ami azt mutatja, hogy a homok abba az irányba mozdul el.
A szél ugyanakkor változó lehet, ami így az irányt is befolyásolja. A képeket még 2022 novemberében készítette a NASA, azóta vizsgálták azokat.
A dűnékből egyébként sok értékes adat nyerhető ki, például az, hogy milyen a bolygón a széljárás, vagy hogy hogyan váltakoznak az évszakok.
Ki mit gondol?
Mik lehetnek ezek a képződmények valójában?