Michael Kofman katonai szakértőelég erős állításokkal keltette fel a világ figyelmét.
Michael Kofman, az orosz fegyveres erők, katonai gondolkodás, képességek és stratégia kutatója igen érdekes dolgokat mondott a háborúról és egy durva fordulatról, ami mindent megváltoztathat.
Az ukránok rengeteg felszerelést zsákmányoltak a Harkiv környékéről visszavonuló oroszoktól.
Kofman úgy látja, hogy az Izjumnál állomásozó demoralizált és fáradt orosz csapatok nagyon hamar megtörtek, a visszavonulásból pánik lett, a pánikból helyenként zendülés, a kialakult káoszban pedig sok minden hátramaradt.
A kezdeti sikerek után az ukrán erők megálltak Herszonnál, itt mindig is a város körbekerítése, a kivárás volt a stratégia.
Azt, hogy mi van a városban lévő orosz erőkkel, nem igazán tudni, állítólag ki akartak vonulni, de Putyin nem engedi nekik, mert nem akarja egy újabb győzelmmel megajándékozni az ukránokat
– mondja a szakértő.
A népszavazások elhalasztása volt az ukrán ellentámadás legnagyobb eredménye, az, hogy ezeket most mégis megtartják, egy kritikus pont a háborúban, ahonnan már nincs visszaút („point of no return”).
Korábban még elképzelhető volt, hogy valamikor a jövőben az ukránok hajlandóak lennének visszaülni a tárgyalóasztalhoz, ez Kofman szerint ezután elképzelhetetlen.
Ráadásul, a Krím-félsziget – amit még 2014-ben csatolt magához Oroszország, egy, a mostaniakhoz hasonló, illegális népszavazásra hivatkozva – mindeddig az orosz és az ukrán közvélemény és politikai vezetés szemében is speciális státusszal bírt, még az ukrán fél is hajlandó volt esetenként úgy kezelni,
mintha valóban Oroszország része lenne, de legalábbis máshogy volt kezelve, mint a luhanszki és donyecki „Népköztársaságok”.
Putyin hangsúlyozta a mozgósítást bejelentő beszédében, hogy Oroszország akár nukleáris fegyverekhez is nyúlhat, ha a területi integritását fenyegetik. Márpedig ha a kamu népszavazások után Oroszország annektálja a megszállt, vagy részlegesen megszállt területeket, az orosz nukleáris elrettentés azokra is kiterjed majd
– mondja az elemző.
„Nem blöffölök” – mondta beszédében az orosz elnök, ami Kofman szerint azt jelenti, hogy blöfföl, vagy ha azt nem is, azt biztos, hogy súlyos problémák vannak a hitelességével.
Felidézi, hogy az ukránok korábban a Krímet és orosz területeket is bombáztak, és ezeket a támadásokat sem követte különösebb orosz válaszlépés.
Vagyis most egyértelműena részleges mozgósításon múlik minden.
Ha ez ugyanis nem sikerül, és így is komoly vereséget szenvedne az orosz haderő, akkor kimondható lesz, hogy Putyin képletesen az életéért fog küzdeni.