Nincs apelláta, ezt végleg meg kell szoknunk?
Az óraátállítások eltörléséről szóló döntés ugyan már megszületett, ám az EU tagállamai még nem döntötték el, hogy a téli vagy a nyári időt válasszuk. Jelenleg – érthető módon – kisebb gondjuk is nagyobb ennél, miközben felmerül: az energiaárak elképesztő emelkedése miatt nem kellene megtartani a rendszert?
A 2010-es évektől egyre több állam törölte el az óraátállítást, az Európai Parlament pedig 2019-ben úgy döntött:
Két évet hagy a tagoknak annak eldöntésére, hogy melyik időszámítást válasszuk. Csakhogy azóta sem sikerült megegyezni.
Először a koronavírus-járvány helyezte margóra a témát, most pedig az Ukrajnában zajló háború, a rezsiválság és egyéb okok miatt gyakorlatilag beláthatatlan távolságba került a döntés.
Sőt, az elképesztő energiaárak függvényében akár jobban is járhatunk, ha villamos energia helyett inkább a napra bízzuk a világítást.
A jelenlegi háború és válság közepette nyilván ez kevésbé fontos „probléma”, de tényszerűen megállapíthatjuk, hogy az eredetileg szabott határidő már az orosz offenzíva megindítása előtt lejárt.
Nagyon röviden: egységes döntésre van szükség, hiszen a random választás akár két óra eltérést is eredményezhetne még a szomszédos uniós országok között is. Eddig nem született kompromisszum – ennyire egyszerű.
Most pedig tényleg fényévekre került a döntés, Európában manapság a legkisebb gond is nagyobbnak tűnik az óraátállításon való egyezkedésnél. Sőt, laikusként egyre inkább úgy tűnik, hogy amint egyre mélyebben sodródunk a válságba, úgy veszti el aktualitását.
Hiába szeretjük a nyári időszámítást, mert akkor „tovább van világos”, az eredeti, az óraállításokat megelőző idő az volt, amit most télinek nevezünk. Ettől jelent eltérést energiatakarékossági okokból az, hogy március utolsó vasárnapjától október utolsó vasárnapjáig eggyel előrébb tekert óramutatók szerint élünk.
Egészen idén februárig arról beszéltünk, hogy alkalomadtán a lakosság hurráoptimizmusa vagy a tudományos álláspont győz majd a véglegesítésnél – utóbbi a télit javasolja, itt írtunk róla részletesen.
Most viszont e téren is mindent elsöprő módon tört életünkre az energiaválság, nézzük meg ezen a szemüvegen keresztül is a dolgot.
Az áramárakat elnézve, sajnos, vissza kell térnünk Benjamin Franklinhez, aki gyertyákat kívánt megspórolni a nyári időszámítás bevezetésére tett javaslatával, vagy az első és második világháború éveihez, amikor a szükség mindezt gyakorlattá is tette.
Magyarán: mit spórolhatunk a téli és a nyári időszámítás váltogatásával?