Végzetes találkozás, és úgy néz ki, elkerülhetetlen.
A Dimorphos bár egyelőre nem veszélyezteti a Földet, viszont a szándékos ütközés révén a NASA gyakorolhat arra az esetre, ha egy, a bolygónk felé haladó égitestet kellene eltéríteni útjából.
A NASA tervezete Dupla Aszteroida Átirányítási Teszt, azaz az angol rövidítés alapján DART-nak nevezett űrszonda szeptember 27-én találkozik majd a 170 méter széles aszteroidával.
Kettejük ütközése a számítások szerint magyarországi idő szerint 13:14-kor következik majd be.
A Dimorphos körülbelül 11 óra 55 perc alatt kerüli meg bolygópárját, a Didymost, a NASA csillagászai pedig azt remélik, hogy miközben a DART a nagy sebességű ütközéssel elpusztítja önmagát, ebből az időből körülbelül 10 percet lefarag – írja a Sky News.
“A DART által megcélzott aszteroida nem jelent veszélyt a Földre, de tökéletes kísérleti terep.
Azt akarjuk megállapítani, hogy ezzel a módszerrel eltéríthetünk-e egy égitestet, ha az veszélyeztetné a Földet.
Ez a technika a mozgási energiára épül, és ütközéssel lökné le a pályájáról az aszteroidát, mielőtt az belecsapódna a bolygónkba.”
– fogalmaz a küldetéssel kapcsolatosan a NASA.
A DART több mint 24 ezer kilométer/órás sebességgel száguld majd az ütközést megelőzően, a találkozó pedig a Földtől több mint 10 millió kilométeres távolságban lesz.
Az űrszonda természetesen legénység nélküli, és teljesen automatikusan repül.
Az aszteroida eltérítésére tett kísérletet, mely első a maga nemében, az Olasz Űrügynökség műholdja rögzíti.
Az Európai Űrügynökség (ESA) pedig 2024-ben kétéves útra küldi Héra űrszondáját, hogy megvizsgálja az ütközés utóhatását.