Cserébe jóváhagyják Magyarország tervét, és átutalják a gazdasági helyreállítási alap eddig visszatartott pénzeit.
Három hónapon belül, 2022. november 21-ig megkezdhetné működését egy korrupció ellen küzdő független hatóság Magyarországon
– írja a Népszava a Magyar Közlönyben hétfő este megjelent határozat alapján.
Ennek szövege szerint a szervezet „általános rálátással rendelkezik, és
beavatkozik azokban az esetekben, ahol a hatóság álláspontja szerint a feladat és hatáskörrel rendelkező hatóságok nem tették meg a szükséges lépéseket olyan csalás, összeférhetetlenség, korrupció és egyéb jogsértés vagy szabálytalanság megelőzésére, felderítésére és kijavítására,
amely hátrányosan érintheti az uniós költségvetéssel való hatékony és eredményes pénzgazdálkodást vagy az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelmét, különös tekintettel a közbeszerzési eljárások keretében végrehajtott európai uniós pénzügyi támogatásokra”.
A Népszava szerint
ez feketén-fehéren azt jelenti, hogy az Orbán-kormány meghátrált az Európai Bizottság előtt, és teljesíti azokat a követeléseket, amelyek a 2021-2027 közötti EU-s költségvetést kísérő kondicionalitási mechanizmusban szerepelnek.
Ezen mechanizmus szerint pénzelvonással lehetne büntetni azokat a tagállamokat, ahol a hatóságok elmulasztják kivizsgálni a korrupció gyanúját keltő ügyeket, amelyek közvetlenül károsítják a közös uniós költségvetést.
Magyarország ellen már áprilisban, a Fidesz választási győzelme után két nappal elindították az eljárást.
A határozat szerint
létrehoznak egy Korrupcióellenes Munkacsoportot is, amelyben kormányzati és nem kormányzati szereplők létszám és szavazati jog szerint paritásos alapon vesznek részt.
Mindezért Varga Judit igazságügyi miniszter felel, Pintér Sándor belügyminiszter, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, Rogán Antal, illetve Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Varga Mihály pénzügyminiszter és Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter bevonásával.
Egy másik, szintén a hétfő esti közlönyben szereplő határozattal pedig az Orbán-kormány Navracsics Tibort kéri fel, hogy hozzon létre a közbeszerzések hatékonyságát és költséghatékonyságát értékelő teljesítménymérési keretrendszert, és vizsgálja meg az egyajánlatos közbeszerzési eljárások lehetséges okait és hatásait.
A cikk szerint ezek régóta szúrják az Európai Bizottság szemét, és korábban Gulyás Gergely is elismerte hogy legitim az ezzel kapcsolatos brüsszeli kritika.
A lap szerint
a két határozattal az Orbán-kormány nyilvánvalóan azt akarja elérni, hogy az Európai Bizottság jóváhagyja Magyarország tervét, és átutalja a gazdasági helyreállítási alapból (RRF) járó 2500 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatást, illetve a 3500 milliárd forint értékű kedvezményes hitelt.